Tyrannosaurus rex je klasika
Tak jako film Čelisti vybudil paniku a strach mezi lidmi ze žraloků, tak Jurský park podnítil zájem o prehistorické druhohorní plazy. A zařídil celosvětový věhlas pro Tyrannosara rexe. Jen těžko najdete člověka, který ho nezná.
Predátor s protáhlou hlavou ideálně přizpůsobenou k silnému stisku, jež dosahoval sílu až šesti tun. Jeho šedesát zubů dokázalo probodnout svaly a poškodit vnitřní orgány. Pravděpodobně lovil tak, že silně skousl menší kořist, tu vyhodil do vzduchu a polkl. Nebo musel stisknout a škubáním hlavou vyrvat sousto. Jeho jméno by se dalo přeložit jako „král tyranských ještěrů“. Typické jsou pro něj malé přední končetiny.
Přestože měl silné zadní nohy, rozhodně nedokázal běžet tak rychle, jak to zvládalo jeho filmové alter ego v Jurském parku. Jedoucí jeep by mu v pohodě ujel. Podle popularizátora druhohorních dinosaurů je T. rex nejprozkoumanějším dinosaurem vůbec a možná, že o něm víme více, než o některých v současnosti žijících plazech.
Bratranec Asiatyrannus
V Číně byl objeven nový druh patřící do příbuzenstva tyranosaurů. Jeho stáří se datuje do doby zhruba před 66 – 72 miliony lety, což se překrývá s dobou, v níž žil T. rex. Aby bylo jasné, na jaký kontinent patří, pojmenovali ho Asiatyrannus.
Hlavní znaky, jimiž se jednotlivé druhy ze skupiny tyranosauridů liší, je tvar a protáhlost lebky, výčnělky, ke kterým se uchytávaly svaly (vědci podle nich odvozují sílu skusu) a tvar zubů. Z nich se zase dá odhadnout potencionální kořist a typ ekosystému v němž žila ona i její predátor. „Tyrannosauroidi jsou nejvýraznější, nejznámější a nejintenzivněji studovanou skupinou dinosaurů a jsou zastoupeni téměř třiceti druhy,“ píše se ve studii.
Jediný svého rodu a jediný vůbec
„Asiatyrannus je prvním definitivním tyranosauridem s hlubokým čenichem z jižní Číny a je nejjižnějším výskytem tyrannosauridů v Asii,“ cituje Rachael Funnell autory studie, která vyšla v prestižním magazínu Nature. Podle nalezených kostí byl popsán nejen nový druh, ale celý rod.
Z popisovaného ještěra se našla téměř celá lebka, část ocasních obratlů a kosti pravé zadní končetiny. Asiatyrannus xui byl malý až středně velký ještěr z příbuzenstva tyranosaurů, nepatřil tedy mezi vrcholové predátory. Ale jako drobný lovec a „zloděj vajíček“ rozhodně své místo v ekosystému měl. Asiatyrannus (což znamená „asijský tyran“) je vymřelý rod tyrannosaurních teropodních dinosaurů z pozdně křídové formace Nanxiong v Číně.
Jeden z posledních objevů ze skupiny tyranosaurů je T,. mcraeensis.
Objevům není konec
Tyrannosauři jsou známi zejména ze Severní Ameriky, v Asii se vyskytují převážně v severní Číně a Mongolsku, s výjimkou rodu Qianzhousaurus s dlouhým čenichem z formace Nanxiong. Mimochodem, věděli jste, že v lednu letošního roku byl popsán další tyrannosaurus, konkrétně Tyranosaurus mcraeensis? Liší se tvarem lebky i zubů. Byť popis nese letošní datum, kosti T. mcraeensis byly nalezeny už v roce 1983.