Vznik bouří v Evropě

Taky jste si jako dítě mysleli, že bouřka vznikne tak, že jdou proti sobě dva velké mraky a ty se srazí? Já ano. Ve skutečnosti je to trochu jinak. Podívejme se na vznik letní bouře, které nás v nastupujících měsících čekají.

Od prohřáté země se otepluje přízemní vrstva atmosféry, od které se uvolňují „bubliny“ teplého vzduchu stoupající vzhůru. Ochlazováním vystupujícího vzduchu ve výškách kondenzuje vodní pára, vzniká směs vodních kapiček a ledových krystalků postupně vytvářející vertikálně vyvinutou oblačnost. Teplo uvolněné při kondenzaci dále zvyšuje labilitu atmosféry, neboť ohřívá stoupající vzduch. Je-li výstupný proud dostatečně silný, oblačnost se může vyvinout do bouřkového stádia,“ vysvětluje na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav.


Zjednodušeně řečeno, až uvidíte velký hustý mrak ve tvaru kovadliny, tak se připravte na bouřku. „To jsou bouřky z vedra,“ říkala babička Alžběta a měla pravdu, aniž věděla, že někde bylo takové vedro, až to zvedlo teplou masu vzduchu do oblak. Zvlášť silné a deštivé bouře vznikají díky vlhkému vzduchu od Atlantiku. Přece jen, pokud má pršet, musí se tam voda odněkud vzít.

Vznik bouří v Tichomoří

Dramatická videa tajfunů nebo hurikánů v Tichomoří občas vévodí jak zahraničnímu zpravodajství, tak tamním systémům meteorologického varování. Právě Tichomoří je výskytem tropických cyklón, známých jako hurikány a tajfuny, proslulé. Tyto bouře mají své specifické podmínky vzniku a patří k nejsilnějším meteorologickým jevům na Zemi.

Tomu se říká bouřka! Podívejte se na opravdu silné záběry.

Zdroj: Youtube

Daň za teplé moře

Tropické cyklóny se vytvářejí nad teplými oceány s teplotami nad 26,5 °C, kde intenzivní odpařování a kondenzace vytvářejí silné konvektivní bouřky. Systém je na první pohled podobný letním bouřkám v Evropě. Laicky řečeno, masa vlhkého teplého vzduchu se zvedá do výšky. Jenže tam se dostane do vlivu Coriolisovy síly, která díky rotaci Země způsobuje rotaci vzduchu. Jak se tato rotace zrychluje, vytváří se dobře definované oko bouře a systém se může vyvinout do plnohodnotného hurikánu nebo tajfunu. Následky známe, my v Evropě naštěstí jen z televize.

V Tichomoří trvá sezóna tajfunů od června do listopadu, kdy jsou teploty oceánů dostatečně vysoké a atmosférické podmínky stabilní pro rozvoj tropických cyklón.

Mezi hurikánem a tajfunem

Z hlediska meteorologického jevu se jedná o totéž. Hurikán se vyskytuje v teplé části Atlantiku nebo v severovýchodní části Tichého oceánu, a stejný meteorologický jev, pokud se vyskytne v severozápadní části Tichého oceánu, tak má jméno tajfun.

Bouře, ať už v Evropě nebo Tichomoří, představují složité a fascinující meteorologické jevy. Zatímco evropské bouře jsou často menšího měřítka, byť jejich sílu není vhodné podceňovat. Ovšem nesnesou srovnání s tichomořskými hurikány. Ty dokáží být mnohem ničivější, s výrazným vlivem na pobřežní oblast.

Související články