Vyhrálo okno s pavučinami

Ve středu 15. května byli v galerii Czech Photo Centre na slavnostním ceremoniálu předání cen vyhlášeni vítězové soutěže Czech Nature Photo. Mezinárodní porotu nejvíce zaujal snímek slovenského fotografa Jakuba Hodáně, který zachytil okno poseté pavučinami v australské oblasti Kuku-yalanji.

Vítěze vybírala odborná porota s účastí rakouského fotografa Bernharda Schuberta z více než 2500 fotografií. Do soutěže své práce poslalo 256 fotografek a fotografů z České a Slovenské republiky. Do čtvrtého ročníku soutěže pro žáky a studenty Czech Photo Junior se přihlásilo 173 soutěžících; ti zaslali skoro 1000 snímků.

Vítěze vybírala odborná porota s účastí rakouského fotografa Bernharda Schuberta z více než 2500 fotografií.

Czech Nature Photo

Neobyčejný pohled na obyčejný motiv

Vítězná fotografie zaujala porotu v několika směrech: Autor výtvarnou formou pomyslně otevírá okno do světa pro mnohé ne zcela populárních tvorů. Snímek diváka nutí k zamyšlení nad dějovou linkou – jedná se o příběh jednoho, nebo šesti pavouků? Fotograf prokázal vysoké technické dovednosti, jasnou vizi a kreativní přístup. Nabízí nám tím neobyčejný pohled na ‚obyčejný‘ motiv,“ popisuje výběr fotografie roku předseda poroty Petr Bambousek.

Tato fotografie vznikla na cestě s kamarádem Adamem Javorčíkem v oblasti Kuku-yalanji (Queensland, Austrálie). Na konci dlouhého dne, znaveni a s jasnou vidinou vychlazeného nápoje, jsme po cestě domů narazili na plot plný pavučin – na tento zajímavý a temný motiv. Při pohledu na množství mrtvého hmyzu, kterému se tenhle plot stal osudným (a při pohledu do Adamovy tváře, když jsem začal znovu vytahovat foťák), mi okamžitě vytanula na mysli představa jakési brány či okna do podsvětí. Snímek vznikl pomocí dvou dálkově odpalovaných blesků a fotoaparátu s časovanou spouští umístěného na stativu,“ popisuje vznik fotografie roku její autor.

Zdroje: Czech Nature Photo

Související články