Kráva Milka útočí

V Alpách se v létě běžně potulují krávy po horských pastvinách volně. Po turistech se většinou znuděně ohlédnou, maximálně přidají zabučení. Ve vzácných případech ale může být setkání s krávou nebezpečné. V Tyrolsku například během loňského léta jedna kráva napadla turistku, která sešla ze stezky a přiblížila se k malému stádu ve snaze si kravičky vyfotografovat. Jedna kráva se postavila, do ženy strčila a ta se při pádu zranila. Opatrnost je na místě především, pokud turisty doprovází pes a to především v blízkosti stád. Krávy matky instinktivně a neohroženě brání své potomky před nebezpečím a ve psovi vidí nepřítele. Takové útoky se opakují, zprávy hovoří o dvou fatálních konfliktech v Alpách v letech 2014 a 2017.

Méďa Béďa bez zábran

Smrtelné útoky medvědů jsou vzácné, ale i k nim v Evropě dochází, například v Rumunsku. Medvědi opakovaně útočí na turisty, pastevce a farmáře, napadají farmy a prohrabávají se popelnicemi při hledání potravy.
K občasným útokům dochází i v jiných zemích s populací medvěda hnědého, například na Slovensku. Medvědi obvykle utečou, když vidí nebo slyší přicházet lidi. Problematické začne být soužití s huňáči, když odloží svůj stud, například proto, že jim někdy někdo přenechal svačinu. Počet úmrtí při útocích medvědů je však ve srovnání s jinými zvířaty nízký.

Nahání žraloci strach oprávněně?

Co se dá říci o medvědech, platí i o žralocích. Mnoho lidí se jich bojí, ale jejich útoky jsou poměrně vzácné. Ovšem když k nim dojde, dostanou se na titulní stránky novin. Jako nedávno, když byla německá turistka smrtelně zraněna žralokem v Atlantiku, asi 500 kilometrů jižně od Kanárských ostrovů. Útoky žraloků na lidi jsou v této oblasti Atlantského oceánu neobvyklé, napsaly digitální noviny Atlántico Hoy. Podle americké databáze International Shark Attack File (ISAF) došlo v roce 2023 ke 14 smrtelným útokům žraloků, z nichž deset byly takzvané nevyprovokované útoky: čtyři v Austrálii, dva v USA, po jednom na Bahamách, v Nové Kaledonii, v Mexiku a Egyptě. I když je každé úmrtí tragické, v porovnání s tím, kolik lidí plave v moři, riziko žraločího útoku je podle ISAF extrémně nízké.

I největšímu zabijákovi se někdy nedaří, podívejte se na komáří trable

Zdroj: Youtube

Velká zvířata a problémoví plži

Podle neúprosných čísel mají mnohem více úmrtí na svědomí živočišné druhy, třeba lvi, krokodýli, hroši nebo sloni. Podle příslušných statistik jsou tato zvířata zodpovědná za stovky až tisíce úmrtí ročně. Když se podíváme do vody, pak jsou podle počtu úmrtí nejnebezpečnějším zvířetem sladkovodní plži. Vylučují do vody parazity, kteří mohou u lidí způsobit onemocnění schistosomiázu, známou dříve také pod názvem bilharzióza. Příznaky napadení parazitickými červi jsou vyrážka, horečka, únava a bolest svalů. V horších případech poškození orgánů, v nejhorším případě smrt. Tito plži se vyskytují především v tropech a subtropech, nejvíce v Africe. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zemře na tuto nemoc odhadem 12 000 lidí ročně.


Nejsmrtelnější zvíře na světě


Tato čísla však nejsou ničím ve srovnání s nejsmrtelnějšími zvířaty na světě, jak o komárech mluví americký zdravotnický úřad CDC. Komáři přenášejí malárii, horečku dengue a další nebezpečné nemoci, na jejich konto lze připsat několik set tisíc úmrtí ročně po celém světě. Například v Evropě je šíření komára tygřího důvodem k obavám mezi odborníky.

Jedovatí hadi

Stejně jako kousnutí komáry, je častou příčinou smrti i hadí uštknutí. Podle odhadů je každý rok uštknuto přibližně 2,7 milionu lidí a 81 000 až 138 000 lidí v důsledku uštknutí zemře, napsal loni časopis Nature. V Evropě je za nejjedovatějšího hada považována zmije růžkatá, jejíž kousnutí může být nebezpečné i pro člověka.

Zdroje: