Někdo má pro rajčata skleník, jinému stačí pár truhlíků na panelákovém balkoně. Některá jsou temně fialová, jiná oranžová a další chutnají po banánech.
Tomu, že existují černá rajčata, jsem nevěřil do chvíle, než jsem je uviděl na vlastní oči a s jistou dávkou nedůvěry spojenou se zvědavostí i neochutnal. Pořád měla „rajčatovou“ chuť, byť méně výraznou. Na druhou stranu chutnala lépe, než rajčata vypěstovaná na obřích lánech ve Španělsku, která jsou proslavená absencí jakékoliv chuti.
Aztékové i Inkové
Rajčata mají fascinující historii, která sahá až do období starověkých civilizací Střední a Jižní Ameriky. První důkazy o pěstování rajčat pocházejí od středoamerických indiánských kultur. Indiáni tuto plodinu nejen konzumovali, ale také ji začlenili do svých kulturních rituálů. Rajčata tehdy byla drobná a zbarvená do žlutých až oranžových odstínů, což je výrazně odlišuje od dnešních běžných rudých odrůd.
Americké rajče 'Beefsteak' se barvou a texturou podobá syrovému hovězímu masu.
Lenka Badinková, Hodnocení odrůd rajčat se zaměřením na technologické vlastnosti
Když španělští dobyvatelé objevili Nový svět, rajčata přivezli zpět do Evropy, kde se zpočátku pěstovala jako okrasné rostliny, než se jejich jedlé vlastnosti rozšířily do povědomí širší veřejnosti. V Evropě trvalo nějakou dobu, než si rajčata získala důvěru a stala se součástí kuchyní. Není divu, patří do stejné čeledi jako brambory, a podobně jako ony jsou v rané fázi růstu jedovatá. Nezralá rajčata totiž obsahují jedovatý solanin a tomatin.
Podívejte se na odrůdovou pestrost rajčat.
Rajče jako biftek
V Itálii se však rajčata postupně stala populární surovinou, odtud se jejich obliba šířila do dalších částí Evropy, a posléze do celého světa. Dnes existuje nespočet odrůd rajčat, které se liší velikostí, tvarem, barvou i chutí. Některé z nejoblíbenějších odrůd zahrnují klasická červená rajčata, cherry rajčata, která jsou menší a sladší, nebo například beefsteak rajčata, známá pro svou masitou strukturu a velké plody.
Existují také speciální odrůdy, jako jsou rajčata heirloom, což jsou staré odrůdy, které se pěstují po generace a jsou ceněné pro svou autentickou chuť a genetickou rozmanitost.
Každá odrůda rajčat má své specifické vlastnosti, které ji předurčují pro různé druhy kulinářského využití. Některá rajčata jsou ideální pro čerstvou konzumaci v salátech, jiná se hodí pro vaření, pečení nebo konzervování. Rozmanitost rajčat přispívá k jejich univerzálnosti v kuchyni, a proto jsou dnes jednou z nejoblíbenějších a nejpěstovanějších plodin na světě. V různých koutech světa se pěstují odrůdy, které jsou přizpůsobené místním podmínkám a chutím, což svědčí o jejich globální adaptabilitě a významu.
Solanin v rajčatech
Solanin je v nezralých rajčatech jedovatým alkaloidem.
Solanin je toxický glykoalkaloid, jenž v čistém stavu tvoří bílou látku s jehličkovitými krystalky, silně hořké chuti, špatně rozpustný ve vodě. Jeho molekula se skládá z cukerné složky, trisacharidu solatriosy a z vlastního steroidního alkaloidu solanidinu. Vyskytuje se v některých lilkovitých rostlinách, například v bramborách či rajčatech. Nachází se ve všech částech rostliny a vyvinul se jako přirozená ochrana rostlin před škůdci, má fungicidní a insekticidní účinky.
„Morelle de Balbis je uzavřené do trnitého oplodí podobně jako kaštan a broskvové rajče má slupku porostlou jemnými chloupky. V poslední době vědci podrobují rajčata genové modifikaci. Jejich cílem je prodloužit rajčatům dobu zrání a zvýšit jejich trvanlivost. 'Mac Gregor' bylo první modifikované rajče a na americké trhy se dostalo v roce 1994. Objevuje se ale závažný problém, rajčata ztrácejí chuť,“ dodává ve své diplomové práci další podrobnosti Lenka Badinková.
Ze své středoamerické domoviny se rajčata dostala do celého světa. Mezi pět největších světových producentů rajčat patří Čína, USA, Indie, Turecko a Egypt. V České republice bylo v roce 2015 sklízeno 4 771 tun rajčat. A pokud byste si chtěli vypěstovat nějakou exotickou odrůdu, tak na výběr jich máte tisíce.