Pro obrovské množství lidí, včetně autora těchto řádků, je ranní káva nejen rituálem, ale možná i závislostí, bez které by se den nerozjel tím správným směrem. Káva, a tedy hlavně kofein, se stal každoranním startérem.
Start byl v Japonsku
Země vycházejícího slunce, jak se přezdívá Japonsku, je známá svou až brutální pracovní morálkou, která vede i k vyhoření a sebevraždám. Není divu, že se tam poprvé objevil energetický „nakopávač“ ve formě energetického nápoje. Psal se rok 1961 a nápoj se jmenoval Lipovitan.
„Na vzorku finské mládeže ve věku 12–18 let se ukázalo, že každodenní konzumace energetických nápojů souvisela s bolestmi hlavy, problémy se spánkem, podrážděností nebo únavou,“ píše Národní zdravotnický informační portál. Energy drinky obsahují obrovské množství cukru a sladidel, což může souviset s rostoucí epidemií obezity mezi mládeží. Zdravotníci upozorňují, že rizikový je i vysoký obsah kofeinu, na který je právě dětský organismus citlivý.
„Výrazně nadměrná konzumace energetických nápojů může u mladých osob způsobovat akutní zdravotní problémy, například nepravidelný srdeční rytmus, dechové obtíže, úzkost nebo nevolnost. Množství kofeinu ve dvou běžných plechovkách energetického nápoje překračuje maximum doporučené Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) pro děti a adolescenty,“ varují zdravotníci. Své o tom ví i Vít Kosina, který jejich byl pravidelným konzumentem. „Bezesporu mi to pomohlo k infarktu, kdyz jsem pil třeti tak mi bušilo srdce," popisuje své stavy, které vyústily ve stav, kdy zdravotníci zachránili život na poslední chvíli.
Odvrácená strana energetických drinků
Odborná studie The Dark Side of Energy Drinks: A Comprehensive Review of Their Impact on the Human Body, na které se podílelo sedm autorů a která vyšla v odborném magazínu Nutrients, popisuje, že nadměrné pití energeťáků skutečně může vést až ke smrti. „Analýza ukazuje značnou převahu nepříznivých účinků, zejména na kardiovaskulární a neurovegetativní systém. Analýza identifikovala devět případů srdeční zástavy, z nichž tři byly smrtelné,“ píše se v ní a rovnou autoři dodávají, že za tím může stát hlavní složka drinků, tedy kofein.
Až 30 % dospělých a 68 % adolescentů má v lásce právě tyto nápoje obohacené o kofein, taurin, či další rostlinné extrakty.
MUDr. Petr Hlavatý, Ph.D.
Porovnání zdokumentovaných účinků u lidí s experimentálními studiemi na zvířecích modelech ukázalo, že výsledky se překrývají. „Tento přehled upozorňuje na potřebu větší důslednosti při posuzování náhlé srdeční smrti, zejména u mladých lidí, protože se na ní mohou podílet legální látky, jako jsou energetické nápoje,“ píše se ve zmiňované studii.
Zakázané ovoce
Upozorňování na negativní a až nebezpečné dopady může mít opačný vliv. Mít v ruce energeťák vzbuzuje pocit, že je člověk cool a schopný až nebetyčných výkonů, se kterými souvisí obrovská dávka odvahy. Ne náhodou se jeden z výrobců zaměřuje na spojení svého jména s extrémními sportovními výkony, letadly, formulemi či skokem z vesmíru. Jenže zvýšená fyzická zátěž, dehydratace a kofein sebou nesou zvýšené riziko kardiovaskulárních problémů. Jenže když si mládež myslí, a jejich mozek to díky složité interakci s hormony opravdu tak vyhodnocuje, že jsou fakt borci schopní neskutečných výkonů. Třeba propařit noc.
Skryté riziko
Energetické nápoje snižují pocit únavy, která nastává při zvýšené konzumaci alkoholu. Výsledek je logický. Piják nemá pocit, že je unavený a pije víc. Finále může být i otrava alkoholem či rizikové agresivní či sexuální chování. Někdy sexuálně agresivní. S kofeinem a mixem obsaženým v energetických nápojích je to jako se vším. V malém pomáhá a ve velkém může i zabít. Přesně tak, jako je tomu v českém pořekadle o hodném sluhovi a zlém pánovi.
Co se děje s tělem, když pijete energeťáky.
Osobní zkušenost
Jako silný kofeinista jsem si myslel, že energy drink s kofeinem na mě nemůže mít zásadní vliv. Když jsem jeden z nich jako dárek dostal, bylo mi líto ho vyhodit. „Za zkoušku nic nedám,“ řekl jsem si a plechovku dopil i přesto, že chuť nápoje nebyla pro mě nijak uchvacující. V danou chvíli mi nedošlo, že kromě kofeinu je v něm obsažená celá řada dalších nakopávacích substancí, jako jsou yerba maté či taurin. Tu noc jsem nezamhouřil oka.