Užívání muchomůrek je známo po staletí, začalo již ve starověku a je spojeno s mystikou. „V komunitách předků Arktidy byl zimní slunovrat, který nastává 21. prosince, slavnostním a slavnostním datem. Byly prováděny rituály, které vedli šamani, kteří sbírali muchomůrku, houbu nazývanou také muchovník, která má silné halucinogenní vlastnosti,“ vysvětluje Giuliana Furci, zakladatelka Fungi Foundation.

Muchomůrku červenou si díky jejímu sytě červenému klobouku s bílými tečkami nesplete nikdo a i pro malé české houbaře je synonymem jedovaté rostliny.

Moč sobů i lidí

Podle G. Furci byla používána moč intoxikovaných sobů k pití za účelem intoxikace lidské. Sobi prý odfiltrovali škodlivé složky, ale halucinogenní účinky zůstaly. „Poté, co šaman pozřel houby nebo vypil moč sobů, začaly halucinace a reakce muchomůrky, jako pocity radosti, touha zpívat nebo zvýšený svalový tonus, takže jakákoli fyzická námaha byla snadnější,“ tvrdí ve svém článku The Influence of Hallucinogenic Mushrooms on Christmas.

V něm zároveň naznačuje, že červená barva oblečení Santa Clause a jeho sobí spřežení úzce souvisí s dávnověkými šamanskými rituály, kdy se houba dávala vysušit mrazem v „ponožce“ na větvičce stromu, což připomíná současné ozdoby. Navíc tato „ozdoba později přinesla „dárek“ v podobě mystického zážitku. Podle Josefa Patočky a Josefa Frynty byla muchomůrka červená pravděpodobně nejstarším a nejrozšířenějším halucinogenem, který kdy lidstvo poznalo.

Otrava

Klinicky se akutní otrava muchomůrkou červenou projevuje jako cholinergní syndrom, který zahrnuje pocení, křeče v břiše a průjem, miózu (zúžení zornice), slinění, slzení, malátnost a nízký krevní tlak. Psychotropní účinky drogy se začínají objevovat až po několika hodinách. Halucinogenní fáze otravy je charakterizována dlouhotrvající paranoidní psychózou s bohatými zrakovými a zvukovými halucinacemi, pocity euforie, nesmrtelnosti a schopnosti létat, která zcela odeznívá až po 6 dnech,“ píší zmiňovaní autoři v časopise Vesmír. „Účinky se dostavují 30 minut až 2 hodiny po požití. Nastává zmatenost, závratě a únava, zkreslení vizuální vjemy, ale i hypersenzitivita. Dochází ke zkreslení místa a neuvědomování si času. Agresivní postoje nebyly hlášeny. Subjekt vnímá sucho v ústech, byly hlášeny halucinace, živé barevné vnímání. Otrava může trvat 8 hodin, včetně fáze hlubokého spánku,“ píše se ve studii publikované v Mycological Research. Syndrom otravy Syndrom otravy je charakterizován poruchou funkce centrálního nervového systému.

Krkonoše a muchomůrka červená.

Zdroj: Youtube

Zmínky o pití moči, a to nejen sobí, ale i lidské, se vyskytují u celé řady dalších etnik včetně sibiřských šamanů. Nezaměnitelnost muchomůrky červené v sobě nese riziko. Leckdo by si může zkusit experiment s halucinogenním dopadem, ale téměř nikdo s experimentujících nemá znalosti o tom, co houbové toxiny udělají s orgány. V muchomůrce obsažená kyselina ibotenová je silným neurotoxinen, který je schopen poškodit mozek. Už jen samotný fakt, že houba.

Související články