Móric Beňovský (celým jménem Matúš Móric Michal František Beňovský), narozený roku 1746, se považuje za národního hrdinu nejen na území Slovenska, ale také Maďarska a Polska.

Klíčových pět let

Rodák z Vrbové ve svých pamětech uvedl, že se narodil již roku 1741, čemuž se dlouhá léta věřilo. Důvodem této malicherné lži byla Sedmiletá válka, považovaná za první světový konflikt. Jako desetiletý chlapec se roku 1756 do bojů zapojit nemohl, přestože to ve svých pamětech tvrdil. Válečné podrobnosti znal od svého bratrance, který se jako voják konfliktu účastnil. Na vojnu odešel ve svých 15 letech tedy roku 1761 a většinu své služby strávil na Spiši.

Sedmiletá válka:

Zdroj: Youtube

Pro svůj odchod do Polska si volí smyšlené historky, možná proto, že odchod za ženou nebyl dostatečně dobrodružný. Uvádí, že na severu zdědil veliké statky po svém strýci a do rodné vesnice se nemohl vrátit protože zastřelil na zábavě člena svého příbuzenstva. Člověk až žasne, jak daleko může sahat lidská pýcha... Pravda je však taková, že se roku 1768 oženil se Zuzanou Hönschovou, s níž měl 5 dětí (dospělosti se dožily pouze dvě dcery). V Polsku se zapojil do bojů Barské konfederace, která byla založena 29. února 1768 a dávala si za cíl osvobodit Polsko-litevské společenství od nadvlády Ruska. Konfederaci podporovala i Francie a Rakousko (Prusko), proto se také vrhli do bojů. O 4 roky později konflikt vyústil krvavou porážkou konfederace a dělením Polska.

Bitva na Taiwanu

Beňovského ovšem z toho již nic nezajímalo, jelikož hned první rok byl zajat ruským vojskem, poslán na Sibiř a později na Kamčatku. Odtud se pokusil uprchnout a roku 1771 se mu to s malou družinou také podařilo. Na ukradené lodi směřoval nejdříve na sever k Beringovu průplavu, nakonec však kurz obrátil k jihu. Jako první Evropan se tak dostal k Tichému oceánu, dokonce ještě před Jamesem Cookem. Zastavil se na Japonských ostrovech, a dokonce na tehdejší Formose (dnešním Taiwanu). Ve svých pamětech Beňovský vyjadřuje svou snahu o ovládnutí ostrova. Je to příběh bojů a spojenectví, přátelství a zrady a taky jen hromada smyšlených příběhů, které se nikdy nestaly. Dobrodruh se tak často považuje za naivního kolonizátora ovlivněného osvíceneckou Evropou.

Shrnutí života Mórice:

Zdroj: Youtube

Na návštěvu Formosy také reaguje taiwanský spisovatel Jie Š’-tchao. Ve svých dobrodružných knihách z poloviny 20. století však evropského cestovatele popisuje úplně v jiném světle. Je prezentován jako vězeň bez majetku, který hledá pomoc u holandské administrativy, morálku ztratil v osvícenství a jen se zoufale potácí za přísliby lepších zítřků.
 
Beletrizovaný Móric Beňovský je zbaven běžného evropského kulturního odkazu. Není zde prezentován jako cestovatel, dobrodruh či král Madagaskaru, ale jako stereotypní model obyvatele Západu, jenž se ocitl v exotické zemi. Nová verze Beňovského je prototypem kulturně nadřazeného moderního člověka konfrontovaného s exotickou, a přesto tradiční společností.” napsala pro dějinyasoucasnost.cz doktorka Mgr. Táňa Dluhošová.

Samozvaný vládce

Roku 1772 se vrací do Evropy, jmenovitě Francie. Popisuje své cesty a následně je z pověření krále vyslán na Madagaskar. Na ostrově má zbudovat obchodní stanici, což se po mnohých úskalích zdá téměř nemožné. Možná právě proto se nakonec skutečně stane králem, teda alespoň podle svých „pamětí". Klacky pod nohy mu však házejí Francouzi, kteří mají ve správě dva okolní ostrovy (dnešní Mauricius a Réunion). Na konci roku 1772 je tak nucen odejít.

Po návratu do kontinentální Evropy se stále snaží bojovat za ostrov, jemuž pár měsíců vládl, a sehnat peníze na rozvoj. Jeho plány nikdo nechtěl podpořit, ale od rakouské panovnice získal alespoň titul hraběte. Roku 1785 se opět na Madagaskar vydal, založil zde nové hlavní město. Vidinu překrásné budoucnosti na ostrově mu však roku 1786 opět rozdupali Francouzi, se kterými se pustil do války. V ní nakonec přišel o život. Ačkoliv si své paměti přikrášlil, není pochyb, že se do historie zapsal jako dobrodruh.

O jeho neuvěřitelném životě byl také natočen třináctidílný seriál Vivat Beňovský! z československé a maďarské produkce, který si diváci zamilovali. Hlavní roli ztvárnil slovenský herec Jozef Adamovič, v seriálu si zahrála i tehdejší Adamovičova manželka Božidara Turzonovová. Přestože seriál již patří do zlatého fondu pro pamětníky, ve své době dokázal diváky přitáhnout zapovězenými vidinami exotických dálek. Madagaskar nám byl tehdy vzdálený asi jako planeta Mars.

Byl Móric hrdina nebo excentrický podivín?

info Hlasování bylo ukončeno.
Hrdina! I když si trochu zalhal, pořád procestoval svět! Hlasů: 22
Blázen a lhář! Sice svět procestoval, ale když nevíme, co je pravda, k čemu to je? Hlasů: 14
Hlasovalo: 36

Zdroje: komentované paměti, barská konfederace, japonsko, taiwan, csfd.cz, denik.cz

Související články