Někdo má rád pálivé jídlo více, jiný pálivou chuť považuje spíše za bolest a rád se jí vyhne. Může za ni capsaicin, který je aktivní složkou chilli papriček.

Pokud cestujete a dali jste si v Asii, kde kořeněná jídla milují, něco hodně pálivého, asi jste sami na sobě zaznamenali, že se tělo brání. Bušení srdce, pocení a hlavně pálivý pocit v ústech a na všech sliznicích, kam se capsaicin dostal. Běda tomu, kdo by si protřel oko.

Vše je otázkou dávky, otrávit může člověka i obyčejná kuchyňská sůl, ale traviči by pro capsaicin asi nesáhli, protože bolest by oběť velmi rychle upozornila na to, že se děje něco nekalého.

Není paprička jako paprička.

Zdroj: Youtube

Může capsaicin člověka otrávit?

Nestalo by se poprvé, že by přeborník, který pozřel co nejpálivější papričku, skončil v nemocnici. A někteří skončili i na marách. Podle pitevní zprávy, kterou získala agentura Associated Press, zemřel teenager z Massachusetts, který se na sociálních sítích zúčastnil soutěže o pikantní tortillové chipsy, v důsledku požití velkého množství extraktu z chilli papriček,“ píše NBC News.

Kde se v papričkách schovává?

Capsaicin je chemická sloučenina, která způsobuje pálivost chilli papriček. Nachází se hlavně v bílých blanách uvnitř plodu, kde se koncentruje nejvíce. Tato sloučenina stimuluje receptory bolesti v lidském těle, což vede k pocitu pálení. Britové pro jistotu zakázali přidávat čistý capsaicin do potravin, ovšem v přirozené formě v chilli papričkách si ho můžete dopřát dle libosti, je bez omezení.

Účinky

Konzumace vysokých dávek capsaicinu může způsobit řadu nepříjemných příznaků. Patří mezi ně pálení žáhy, reflux, nevolnost, průjem a bolest břicha. Když připočteme komplikace s krevním oběhem, studený pot, změny krevního tlaku nebo závratě, tak není divu, že je s capsaicinem potřeba zacházet opatrně. Děti a lidé, kteří nejsou zvyklí na kořeněná jídla, mohou také zažívat silnější negativní reakce.

SCOVILLEHO STUPNICE

Scovilleho stupnice měří pálivost paprik a chilli papriček. Počet Scoville jednotek pálivosti (Scoville heat units, SHU) odpovídá přítomnému množství capsaicinu. Stupnice je pojmenována po americkém chemikovi Wilburu L. Scovilleovi (1865–1942), který v roce 1912 publikoval metodu kvantitativního srovnávání pálivosti papriček. Sladká paprika neobsahuje žádný kapsaicin a na Scovilleho stupnici má hodnotu 0 (paprika je celá, neředěná a nepálí). Naproti tomu jedna z nejpálivějších papriček habanero má pálivost 300 000 a více SHU, z čehož plyne, že roztok musí být 300 000krát ředěn vodou, než je capsaicin nedetekovatelný.

Zdroj: chillipikanterie.cz

 

Někdo to rád horké

Reakce na konzumaci capsaicinu se liší mezi jednotlivci. Někteří lidé mají vyšší toleranci k pálivým jídlům, zatímco jiní mohou mít silné reakce už při malých množstvích. Tento rozdíl v toleranci může být způsoben genetickými faktory, zvyklostmi v konzumaci kořeněných jídel nebo zdravotním stavem jednotlivce. Pravidelná konzumace chilli papriček může vést k určité míře tolerance, což znamená, že tělo si na capsaicin zvykne a jeho účinky nejsou tak silné. To nejspíš bude důvodem, proč se Asiaté diví našim „přehnaným“ reakcím na pálivé jídlo. Kdybychom ho jedli od mala...

Pravidelná konzumace capsaicinu v rozumném množství může přispět k prevenci chronických onemocnění. „Capsaicin má potenciál působit preventivně proti vzniku hypertenze, diabetu mellitu 2. typu a žaludečních vředů,píše Jan Konvička ve své diplomové práci.

Související články