Místo koníka koště, místo labutě duhu

Na náměstíčku ve francouzském Caen je historický kolotoč. Zatím stojí, rozjet se má až za půl hodiny. Ale na okolních židličkách už teď u kávy posedávají rodiče s dětmi, kteří vědí, že dětem kolotoč udělá radost a oni si můžou ještě chvíli relaxova. Podobně je tomu na mnoha místech Francie včetně Paříže.

Aaron Landrum je prezidentem a generálním ředitelem společnosti Chance Rides se sídlem ve Wichitě, jež patří mezi největší hráče na poli výroby zábavních parků, včetně těch s kolotoči. Organizace PETA, které leží na srdci zacházejí se zvířaty, mu poslala dopis, v němž ho vyzývala k ukončení výroby, respektive nahrazení zvířat jinými atributy. Ve své tiskové zprávě požaduje, aby „zvířata, která se na kolotočích používají jako dopravní prostředek byla nahrazena figurkami ve tvaru aut, letadel, kosmických lodí, buldozerů a jiných vozidel nebo více náladových návrhů, jako jsou padající hvězdy, duha nebo košťata“. 

Podle zástupců organizace jsou ta zvířata, jež v reálném životě používána k dopravě či nošení nákladů bita, aby se dosáhlo jejich podřízenosti, a děti se tomuto postoji učí, nebo alespoň se učí zvířata si podmaňovat už jejich „osedláváním“ na pouťových atrakcích. „Děti se učí hrou a učit je respektu a soucitu ke všem živým bytostem, které cítí, může pomoci vytvořit spravedlivější a milosrdnější svět,“ říká prezidentka organizace PETA Ingrid Newkirk, autorka knihy 50 úžasných způsobů, jak děti mohou pomoci zvířatům.

Autor těchto řádků měl jako dítě oblíbeného houpacího kohouta a přesto ho v dospělosti nikdy nenapadlo si skutečného kura osedlat. Na pouťových střelnicích střílel do zvířecích i lidských terčů, ale školený zabiják z něj nevyrostl. Ostatně stačí se podívat do muzeí, jak tehdy vypadaly historické terče. Mírně řečeno, figury, na které se mířilo, zvířecí nebyly.

„PETA vyzývá Chance Rides a všechny ostatní výrobce kolotočů, aby zabrzdili staromódní vyjížďky se zvířecí tematikou a přijali návrhy, které zapojí dětskou představivost a předvedou lidský talent,“ požadují ochránci zvířat. Každý rodič mí, co všechno zvládne dětská představivost, takže požadavek je možná trochu nebezpečný.

Podívejte se, jak si děti jízdu na "zvířecím" kolotoči užívají.

Zdroj: Youtube

Osel, lama, velbloud, vůl

Faktem je, že i když moderní svět zachvátilo šílenství spjaté s umělou inteligencí, tak bez tažných zvířat se obrovská část světa stále neobejde. Muly, mezci a oslíci nosí náklady po horských stezkách, kam se auto nevejde a velbloudi procházejí pouštní oblastí, kde i teréňák s pohonem na všechny čtyři beznadějně zapadl. O orbě v podmáčeném terénu rýžovišť nebo v chudých částech Indie či Afriky, kde se stále používá skot ani nemluvě.

Za co a proti komu PETA bojuje

Organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA) je největší organizací za práva zvířat na světě, která má více než 9 milionů členů a příznivců po celém světě. PETA vystupuje proti speciesismu, tedy nadřazenému lidskému pohledu na svět, a zaměřuje svou pozornost na čtyři oblasti, v nichž nejintenzivněji a nejdéle trpí největší počet zvířat: v laboratořích, v potravinářském průmyslu, v obchodu s oděvy a v zábavním průmyslu. PETA se zabývá i řadou dalších problémů, včetně krutého zabíjení hlodavců, ptáků a dalších zvířat, která jsou často považována za škůdce. Na mušce má i týrání domácích zvířat.

Možná s dítěte na kolotoči skutečně vyroste milovník westernů obdivující kovboje v sedlech mustangů. Nebo antropolog zkoumající potravní zvyklosti afrických Masajů. Součástí jejich jídelníčku je krev získaná šikovným probodnutím krční žíly dlouhorohých krav plemene watusi. Nebo farmaceut testující na zvířatech nové léky. Řečeno jen s drobnou nadsázkou: „Kdo nikdy neseděl na koníkovi, třeba jen na tom kolotočovém, nechť hodí kamenem." Zvířata jsou skutečně lidmi využívána a zneužívána. Ale jejich figury na kolotočích budou asi tou nejméně bolestivou záležitostí.

Zdroje: Fox9, PETA, Vyškovský deník