Asiaté si myslí, že když kočka zvedá pravou tlapku, přitahuje peníze, když levou tlapku, přitahuje zákazníky,“ vysvětluje na svém blogu Vietnamista. Jenže mávání máme spojené s odchodem, máváme na rozloučenou. Správně se figurka jmenuje Maneki-neko a ve skutečnosti nemává, ale vábí.

Ani Vietnam, ani Čína, ale Japonsko

Maneki-neko, známá také jako vábící kočka nebo kočka pro štěstí, je tradiční japonská figurka, která má přinášet štěstí a prosperitu. Tyto kočičí sošky, pocházející z japonského období Edo, se běžně nacházejí v podnicích a domácnostech po celém Japonsku a dalších částech Asie. Legenda o kočce Maneki-neko pochází ze 17. století a vypráví se v ní například o mnichovi z chrámu Gotokuji v Tokiu, kterého kočka zachránila během bouře, což vedlo k tomu, že se kočka pro tento chrám stala symbolem štěstí.

Význam barev maneki-neko

Bílá : Štěstí, čistota
Černá : Bezpečnost, odhání zlé duchy
Červená : Ochrana před nemocemi
Zlatá : Bohatství a prosperita
Růžová : Láska a romantika
Modrá : Úspěch ve vzdělávání
Zelená : Bezpečnost rodiny

Díky své popularitě v čínských čtvrtích je maneki-neko často mylně považována za Číňana. Předpokládá se však, že figurka se poprvé objevila v pozdější části období Edo v Japonsku. Přesný původ talismanu pro štěstí je stále neznámý, ale jeden z nejstarších záznamů o této postavě se objevuje na dřevotisku Utagawa Hiroshige ze série, Flourishing Business in Balladtown ( Jôruri-machi hanka no zu ), vyrobeném v roce 1852. Zobrazuje Marushime-neko, variaci maneki-neko, prodávanou v chrámu Senso v Tokiu,“ vysvětluje Emma Taggart na serveru My Modern Met. Dokonce existují důkazy o tom, že figurky koček byly oblékány do tradičních japonských kimon. To naznačuje jejich velký symbolický význam. Kočka prostě nosila štěstí, což potvrdí chovatelé koček kdekoli na světě.

Znáte význam barev asijských mávajících kočiček?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano 98
Ne 34
Hlasovalo: 132

U nás už po desítky let

Pokud jste navštívili jakoukoli asijskou zemi, nebo čínskou čtvrť od New Yorku po Sydney, museli jste na maneki-neko narazit. Podnikaví Asiaté si totiž tento symbol prosperity brali sebou. To platilo zejména ve chvílích, kdy opustili „rodnou hroudu“ a vydali se do světa. Běžně se na vás bude svým lákacím obličejíčkem usmívat v asijských večerkách nebo tržnicích po celém světě. U nás se ve větším množství začaly objevovat poté, co se v bývalém Československu uchytili vietnamští obchodníci, kteří tady v minulosti studovali.

Poslechněte si, co všechno se skrývá pod názvem maneki neko.

Zdroj: Youtube

Historická keramika i nejlevnější plast

Někdy mívají kočky vábící zákazníky poněkud zarputilý výraz a většina našinců jejich význam nechápe. Bereme je často jako pouhou dekoraci. Ta je dnes nejčastěji z levného plastu, ale v minulosti se dělaly i cenné keramické. Ty plastové se dají běžně koupit a dokonce se tu a tam objevují i v českých domácnostech. Pohyb je uklidňující a působí roztomile. A co kdyby náhodou přece jen nějaké peníze nebo štěstí přivábil. V dnešní době, kdy raketově roste spotřeba antidepresiv by to bylo více než potřeba. A pokud na cestách v asijském obchodě přece jen sáhnete hlouběji do peněženky, možná to obchodník připočte k dobru kočce, která na vás mává z výkladu nebo má své stálé místo u pokladny.

Zdroje: vietnamista.cz, My Modern Met,