Pokud se pokusíte hledat „správnou“ verzi vzniku Margarity, dostanete se do bludiště mýtů a legend, v nichž se tu a tam zaleskne zrnko pravdy. Jenže po létech se už nedá určit, která „pravda“ je skutečná a která mate podobně jako zlatě se blýskající pyrit mezi hroudami uhlí.  

Margarita podle Margarity nebo Daisy?


Margarita prý byla poprvé namíchána příhraničním mexickém městečku Tijuana v Mexiku v roce 1938. Dnes odděluje mexickou Tijuanu od USA přísně střežená hranice a spojuje je extrémně vytížený přechod. Tvrdí to i respektovaný Smithsonian Magazine. V něm se mimo jiné tvrdí, že klasická podoba koktejlu je „tequila, limetková šťáva a Cointreau nebo Triple Sec, podávané ve sklenici se slaným okrajem.“ Lze se také dočíst, že Margarita vznikla z nápoje zvaného Daisy (Sedmikráska), jenže v tomto případě bude těžké hledat přímý vývoj, neboť pojmenování „Daisy“ se používalo pro celou řadu nápojů. Logicky zní i vysvětlení, že sedmikráskové jméno sloužilo pro míchané nápoje pro ty, kdo špatně snášeli rundu panáků, ale přesto si tvrdý alkohol chtěli dopřát. Jen bylo ho potřeba něčím zjemnit.

Ženské jméno koktejlu evokuje možnost, že byl pojmenován na počest konkrétní Margarity. Prý si tenhle nápoj objednala jako první. Jenže tady logika trochu pokulhává. Jak si mohla objednat koktejl jako první, když ještě neměl (její) jméno? Ve hře je i americký barman Carlos „Danny“ Herrero, taky jeden z adeptů na „vynález“ Margarity. Ten prý vytvořil nápoj pro začínající herečku, která byla alergická na všechen tvrdý alkohol vyjma tequily. Jenže ta se nejmenovala Margarita, ale Marjorie King a jako herečka se nakonec prosadila. Kdyby se stala megastar, bezesporu by se nápoj vydal na svou hvězdnou pouť světem mnohem dříve. I tak si ale nakonec získal celosvětovou proslulost. Pokud se totiž náhodného známého, co si představí pod slovem Margarita, častěji odpoví, že míchaný nápoj než ženské jméno.

Zdroj: Youtube

Byť by mělo být jasné, co všechno má obsahovat, přece jen existuje celá řada variant. Byť základem zůstává tequila, tak někdo přidává ovocnou šťávu na zjemnění, jiný mění pomerančovou šťávu za limetkovou. Dokonce má vlastní typ sklenice. „Margarita glass“ má hruškovitý tvar, přičemž nožička je tam, kde by byla stopka a směrem nahoru se dvakrát rozšiřuje. Díky hlavní složce zůstává Margarita koktejlem s mexickou duší. Ke kýčovité „dokonalosti“ ji chybí jen párátko ozdobené sombrerem.

Národní den koktejlu Margarita

Oblíbenost Margarity šla dokonce tak daleko, že Američané slaví každého 22. ledna Národní den Margarity, což je stejně legrační, jako kdybychom my slavili národní den tuzemáku. Tenhle lihový „rum“ má u nás taky extrémně známý a oblíbený. Řečeno s klasikem, kdo si někdy nedal grog z tuzemáku, ať hodí kamenem. Ačkoli má Margarita severoamerický původ, propracovala se i do českých barů, kde tvoří stálou součást nabídky míchaných nápojů.

Zdroje: Latimes.com, imdb.com, Smithsonian Magazine,