Ačkoliv obyvatelstvo během sčítání lidu, které na Filipínách proběhlo v roce 2020, potvrdilo, že je vlivem španělské kolonizace ze 78,8 % křesťanské, hluboké historické kořeny vyrvat nelze. Náboženství původních kmenů je tak stále přítomné v tradicích a srdcích obyvatel. Příběhy divých žen a víl jsou tak neustále připomínány a v době návratů k přírodě o to více.

Filipínský Olymp

Diwatas (anitos) jsou nadpřirozené bytosti, které před kolonizací uctívala každá domorodá domácnost. Některé anitos představovaly božstvo, jiné éterické krásné bytosti spjaté s přírodou, zvířaty a živly a poslední skupinou byly duše zemřelých. O všech by se ale dalo říct, že jsou mocní a magičtí, zasahují do života pozemských smrtelníků a koluje o nich spousta legend a příběhů. Diwatas se často v legendách a mýtech podobají malicherným řeckým bohům. Chvílemi překypují blahosklonností a něhou nebo z dobroty srdce chrání lidskou rasu a jindy zase trestají pro drobnosti, neohlížejí se na lidské životy a zahrávají si s celými vesnicemi.

Jedna z nejznámějších domorodých legend vypráví o Marii Makiling, která pro mnohé reprezentuje směsici krásy a síly. Maria je často představována jako nadlidsky krásná žena v bílých neposkvrněných šatech s černými dlouhými vlasy splývajícími až k lemu jejího oděvu. Příběh nadpozemské děvy je znám převážně z ústní lidové slovesnosti, proto má mnoho podob a poselství. 

Zhrzená láskou

Takto zní jeden z nich - příběh nešťastné lásky… Maria, strážkyně lesa, se zamilovala do muže lidské rasy, a co víc, jejich náklonnost byla vzájemná. Po čase se do sebe zamilovali a slíbili si lásku a věrnost až na věčnost. Ale netrvalo dlouho a vrtkavý mladík se zakoukal do pozemské ženy, oženil se s ní a na Marii zcela zapomněl. Zhrzená víla se pak ztratila z očí smrtelníků a ukryla se v hlubinách tajemného lesa, kde občas někdo zmizel. Byl to trest za lidskou hloupost a nestálost.

Obdobu tohoto příběhu ve své tradici má více kmenů. Vůbec nejznámější jsou pak zážitky Apúng Sinukuan z hory Arayat. Legend je mnoho, některé vyprávějí o zradě a válce, jiné o zlatě, lásce či vášni, všechny ale mají podobný scénář. Bohyně, víla nebo strážkyně lesa žijící v souladu s lidmi i přírodou, pak ale dojde ke zvratu, ať už jejich nebo lidskou chybou a následně se s lidmi rozkmotří. Pak už je nikdo nikdy nespatří. 

Zdroj: Youtube

Svezla se Vaiana i na vlně filipínských tradic?

Příběh Marii se odehrává na největším z ostrovů jménem Luzon u hory Makiling, po níž nese jméno. Hora má lomený hřeben s několika vrcholy, které dohromady tvoří podobiznu ženy, podle mýtů je to právě éterická Maria, zničená neopětovanou láskou. Jeden by si mohl říct, že zde Disneyho parta od produkce Odvážné Vaiany čerpala inspiraci pro ostrov Te Fiti, nicméně tomu tak není. Filipínci sice jako Austronésané sdílejí společnou minulost s polynéskými kmeny, ale hodně dávnou a pro dnešní původní obyvatelé bezvýznamnou. To také věděli tvůrci filmu, a proto je třeba předlohu animovaného ostrova hledat o něco jižněji. Uvidíme, jak bude vypadat v hrané verzi. Po fenomenálním úspěchu animáku Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa, studio Walt Disney minulý rok oznámilo, že se chystá filmová verze, kde si populární Dwayne Johnson zahraje kdysi mocného poloboha Mauiho. My se už těšíme na léto 2025, kdy by měl film přijít do kin.

Zdroj: Youtube

Zdroje: Filipíny, legendy, anitos, náboženství