Na magické oko vzpomínám s odporem

Magické oko by dost možná zůstalo neznámé, kdyby ho neproslavil Roman Skamene v československém filmu Bony a klid z roku 1987. Základem je panák zelené vhozený do piva. Skamene vypije půl půllitru piva, vytáhne pivem naředěnou zelenou v klasické „panákové“ skleničce, přiloží si ji na tvář a koulivým pohybem dopraví do úst. „Magický voko. To je co!“ řekne nadšeně v proslavené scéně, neboť mu to tak velí scénář. Po létech se přiznal, že magické oko nesnáší. „Zelenou nesnáším a s pivem je to něco odporného,“ přiznává se k nechuti k magickému oku Skamene v rozhovoru pro extra.cz

Zdroj: Youtube

Pivo stačí desítka

Pokud si přece jen chcete s magickým okem zaexperimentovat, tak v případě piva není potřeba hýřit nějakými svrchně kvašenými specialitami typů Indian Pale Ale (IPA) či American Pale Ale (APA). Stačí běžné desetistupňové pivo. Má požadovanou hořkost a barvu. Hořkost je důležitá pro mírnou „eliminaci“ sladké chuti mentolového likéru. Ta sám o sobě má „pouhých“ 19 % alkoholu, což pijáka padesátiprocentní moravské slivovice  neohromí, ale v kombinaci s pivem je to „smrtící“ kombinace. „Hlavní je nemíchat,“ tvrdí každý pokročilejší uživatel alkoholu, čímž je míněno nemíchat různé typy alkoholu. Přece jen je lépe si ráno pamatovat, co se večer dělo.

Původ: neznámý

Zatímco u mnoha světoznámých míchaných drinků je buď známý původ, či dokonce se k tajemství prvního namíchání hlásí hned několik subjektů, tak v případě magického oka nedojdeme dál než do putyk socialistického Československa, byť historie výroby sahá do roku 1920. Magické oko nemá žádnou konkrétní hospodu, jako v případě Margarity, v níž je základem tequila, nebo Manhattanu s americkou whiskey či bourbonem, která by si dělala nárok na první místo konzumace. Pokud by něco takového bylo, bezesporu by se podnik stal kultovním místem milovníků retra. Rozhodně se nedá říct, že by tento nápoj byl nějakou náhražkou rádlerů. U jejich případě jde sice taky o směs piva s další tekutinou, ale ta je na rozdíl od zelené nealkoholická.

Zelená peprmintka - zelená složka Magického oka

Věra Tichánková alias Vendula Jirásková byla stálým hostem v seriálu Hospoda a jejím oblíbeným nápojem, na který se ráda nechala pozvat, byla peprmintka. Což není nic jiného, než zelená složka magického oka. Pokud by vás zajímalo, z čeho se vlastně zelená alias peprmintka skládá, tak jde o cukr, melasový líh, kyselina citronovou, peprnomátová silice. Úlohu barviva na sebe bere tartrazin, což je syntetické barvivo, a brilantní modř. Barvou je tenhle drink nezaměnitelný a sám o sobě je poměrně zrádný, neboť konzument může získat pocit, že je „nízkoalkoholový“, což v porovnání s whiskou nebo klasickými pálenkami je. Jenže pokud to přeženete s magickým okem, můžou se vám, v nadsázce řečeno, pěkně protočit panenky. Na otestování jeden, proč ne. Zvláště, pokud budete hostit zahraniční návštěvu. Dá se předpokládat, že jim zajistíte zážitek, na který budou dlouho vzpomínat.

Zdroj: CSFD.cz, extra.cz, ireceptar.cz