Křemen je základní surovinou pro výrobu skla a elektroniky. Kromě průmyslového využití je ceněn i v klenotnictví, kde se zpracovává do nádherných drahých kamenů, jako jsou ametyst nebo růženín. Podívejte se na drahé kameny v našem kvízu. Určitě některé poznáte.

Kvíz: Poznej drahé kameny

V České republice se nachází vzácná naleziště drahokamů, jako je český granát v oblasti Českého středohoří nebo vltavín v jižních Čechách. Tyto unikátní drahokamy jsou ceněny nejen pro svou krásu, ale i historickou hodnotu a tradičně se používají ve šperkařství. Ale to zdaleka není všechno. Co ještě poznáte na fotkách ve kvízu?

Český granát, ceněný pro svou temně červenou barvu, je využíván především ve šperkařství. Od středověku zdobí královské koruny a tradiční české šperky. Dnes je symbolem české klenotnické tradice a národního dědictví.

Baryt, další klíčový minerál, se využívá především v ropném průmyslu jako přísada do vrtacích kapalin. Tento minerál je ceněn pro svou vysokou hustotu a chemickou stabilitu. Kromě průmyslového využití je baryt také důležitý v lékařství při výrobě kontrastních látek pro rentgenová vyšetření. K dalším technickým surovinám o jejichž těžbě se u nás dlouhodobě mluví, je lithium.

Samozřejmě se nesmí zapomenout na drahé kovy jako zlato či stříbro a nebo český uran, který mimo jiné posloužil k výrobě sovětské atomové bomby.