V temné říši krtků toho není moc k vidění. Proto jejich oči nehrají hlavní roli. Krtci nejsou sice úplně slepí, ale jejich drobná knoflíková očička, skrytá v temně černé srsti, stěží rozeznají víc než rozdíl mezi světlem a tmou. Místo toho je jejich svět plný rozmanitých vůní a chutí. Jsou skutečnými mistry čichu, hmatu, sluchu a hrabání.
Nic mu neunikne
Stejně jako pavouk v síti, číhá krtek ve své rozsáhlé síti chodeb na zvuky a nejmenší vibrace. Prozradí mu přítomnost žížaly, stonožky nebo larvy brouka, která spadla do tunelu. Překvapivou rychlostí až čtyř km/h se pak krtek žene, s hustou, sametově hebkou srstí a lopatkovými předními tlapkami k předpokládanému zdroji potravy. Každé tři až čtyři hodiny ve svém bludišti hlídkuje, ve snaze najít kořist, která snad unikla jeho pozornosti.
Dokáže zmenšit mozek
Krtci musí žrát, žrát a žrát. Mají tak rychlý metabolismus, že musí každý den zkonzumovat více než polovinu své tělesné hmotnosti v živočišné potravě. V zimě si krtci dokáží zmenšit lebku a mozek, to šetří energii, neboť v chladném období je k dispozici méně potravy, ale zemní práce pokračují.
Podívejte se, jak silný je krtek
Pomocník na zahradě
Život krtka se skládá hlavně z hrabání a žraní. Na rozdíl od hrabošů nemají zájem o rostlinnou potravu, naopak občas slupne i malé hlodavce a plazy. Vzhledem k tomu, že také ničí mnoho rostlinných škůdců a zajišťují dobré provzdušnění půdy až do hloubky 50 centimetrů, mají důležitý ekologický význam a jsou proto chráněni. Nesmí se tedy chytat, lovit nebo zabíjet.
Nenáviděné hromádky
To, že tito drobní savci mají mezi zahradníky a zemědělci špatnou pověst, je způsobeno především jejich krtinci. Stejně jako u každého ražení tunelů, musí někam putovat vytěžená zemina. Krtci, kteří mají 15 centimetrů, vytlačují obrovskou silou půdu, která jim stojí v cestě na povrch. Dokážou utlačit dvacetinásobek své tělesné hmotnosti. Otvory v krtincích jsou velmi důležité, slouží k tomu, aby ze systému tunelů unikal oxid uhličitý a aby do něj mohlo pronikat dostatečné množství kyslíku. Když krtinec zašlapete nebo uválíte, vyhrabou krtci jinde nové, jinak by se udusili v zemi.
Varlata mají i samičky
Hrabání a tlačení zeminy stojí hodně síly. Je samozřejmé, že krtci potřebují pro tuto činnost silné svaly, růst svalů podporuje hormon testosteron. Ten produkují samci savců ve varlatech, samičky savců mají tento hormon také, ale obvykle pouze v poměrně nízkých koncentracích. Ovšem u samiček krtků je hladina testosteronu velmi vysoká po mnoho měsíců v roce. Je to proto, že samičky krtků mají varlata. Neprodukují sice spermie, ale důležitý hormon pro budování svalů. To jim umožňuje bránit se proti vetřelcům stejně dobře jako samci a hrabat stejně energicky tunely pod zemí.
Konzervativní a nevrlí
Krtci jsou aktivní ve dne i v noci, dodržují poměrně přesný rytmus: čtyři až pět hodin hrabání a krmení, pak dvě nebo tři hodiny spánku a pak to celé začne znovu. Jediným rozptýlením jsou občasné hádky a rvačky s nemilovanými sousedy, s jinými krtky ještě častěji než s lidmi. Kromě toho se občas objeví potíže s predátory, jako jsou čápi nebo lišky a na jaře období páření.
Vzorné matky
Krtci jsou obvykle nevrlí samotáři, kteří se obvykle jiným krtkům vyhýbají, a to jak samci, tak samice. Během období páření od března do dubna však samci se svými sousedy bojují o několik přítomných samic. Asi o měsíc později rodí v průměru tři až čtyři mláďata. Mláďata jsou kojena matkou po dobu až šesti týdnů v komůrce vystlané trávou a listím. Nejpozději v roce jsou potomci pohlavně dospělí a zakládají si vlastní teritorium. Krtci zřídka žijí déle než tři až čtyři roky.