O změně času se v posledních letech hodně diskutuje. I když EU souhlasila s jeho zrušením již v roce 2018, došlo ke sporu o to, zda by měl být zachován letní nebo zimní čas. Proto se prozatím nic nestalo a závazná rozhodnutí jsou stále v nedohlednu. A tak jsme si 27. října 2024 opět nastavili hodiny hodinu na zimní čas.

Společně si mění čas

Čas si u nás měníme od roku 1916, v té době byly země Rakousko-Uherska prvními zeměmi, které používaly letní čas. Společný letní a zimní čas zavedly všechny země EU teprve od roku 1996. Hodiny o hodinu dopředu nebo dozadu tak posouváme všichni ve stejný okamžik, poslední neděli v březnu a poslední neděli v říjnu. K nařízení se připojily i některé země, které nejsou součástí EU. Čas se změní také v Albánii, Andoře, Bosně a Hercegovině, Kosovu, Libanonu, Lichtenštejnsku, Maroku, Makedonii, Moldavské republice, Monaku, Černé Hoře, Norsku, San Marinu, Švýcarsku, Srbsku, Ukrajině a Vatikánu.

Podívejte se na základní info ke změně času

Zdroj: Youtube

Kde se čas nemění

V některých evropských zemích se naopak rozhodli, že se bez změny času obejdou. Například na Islandu se hodiny nemění. Protože země je už tak daleko na severu a má v létě až 21 hodin denního světla, nechtějí dny uměle prodlužovat o hodinu. Grónská vláda také v listopadu 2022 souhlasila se zrušením změny času na ostrově, od té doby se v Grónsku žije trvale podle letního času. Ani v Rusku se čas již neupravuje, nejprve v roce 2011 za Dmitrije Medveděva byl zrušen přechod ze zimního na letní čas, a naopak a začal platit jen letní čas. To však změnil Vladimír Putin a od října 2014 zde trvale platí zimní čas, v Moskvě v době našeho letního času vždy víc o hodinu, v době zimního o dvě hodiny.

Ukrajina změny času ruší ze zdravotních důvodů

Na Ukrajině se hodiny změnily 27. října na zimní čas naposledy, tam bude v budoucnu platit po celý rok. Ukrajina chce po červencové změně zákona trvale zachovat zimní čas, známý také jako standardní čas nebo středoevropský čas. Zrušení má několik důvodů, předně obavu o zdraví občanů. Změna času vede ke změnám biorytmů lidí, což má negativní vliv na jejich fyzický a psychický stav, oznámila v létě agentura Interfax s odvoláním na poslance Nejvyšší rady. „Po změně hodinových ručiček se občané cítí hůře, snižuje se jim pracovní schopnost, je pozorováno výrazné zhoršení chronických onemocnění,“ uvádí se v důvodové zprávě k zákonu.

Energetické a strategické důvody

Kromě toho nebylo možné doložit kýžené úspory energie při přechodu na letní čas. Mnoho členských států EU v minulosti zavedlo změnu času, aby šetřily energii a lépe využily denní světlo. Dnes je však sporné, zda se to skutečně vyplatí. Rozhodnutí Ukrajiny bylo také odůvodněno vymezením od válečného protivníka Ruska. „Proto zavedení jednotného kyjevského času na celé Ukrajině, bez výjimky, posílí bezpečnostní pozici Ukrajiny a přispěje k evakuaci a opětovné integraci dočasně okupovaných území,“ uvádí se v prohlášení. Až dosud se ukrajinský čas půl roku shodoval s celoročním moskevským časem.

Co zbytek severní polokoule?

Mimo Evropu to je s posunem času ještě více matoucí, ačkoli se hodiny mění každých šest měsíců také v USA a Kanadě, děje se to v jiné dny než v Evropě. To je případ i dalších zemí, jako je Írán, Izrael, Kuba, Mexiko, Bahamy a Bermudy, které se nacházejí na severní polokouli. Tam se čas mění, ale ne poslední neděli v březnu a říjnu.

Jednoduchá pomůcka pro změnu času

S oslím můstkem se dá dobře zapamatovat, jestli se v říjnu hodiny posouvají dopředu nebo dozadu. V letních měsících je zahradní nábytek dává ven, v březnu se tedy čas posune dopředu v březnu. V zimě se naopak zahradní nábytek uklízí zpět do domu, a proto se hodiny také posouvají zpátky.

Změna času na jižní polokouli

V některých zemích jižně od rovníku funguje systém obráceně. Například v částech Austrálie a Chile, Nového Zélandu, Namibie, Paraguaye a Uruguaye dochází ke změně času přibližně ve stejnou dobu jako v Evropě, pouze mezi koncem září a začátkem října se přechází na letní čas.

A jak se změna času chová v zemích mezi nimi? Země, které jsou blízko rovníku, mají podobnou délku dne po celý rok. Změna času pro ně nedává smysl. Například v Indonésii, Indii, Bolívii, Kostarice nebo na Maledivách nedochází ke změně mezi letním a zimním časem.