Francouzská, galská či uherská nemoc. Těmito názvy byla označována příjice, nepříjemná pohlavní choroba, kterou způsobuje bakterie Treponnema palidum.
Z jedné strany neštovice, z druhé syfilis
Objevné plavby i cesty z jednoho kontinentu na druhý byly kulturním i materiálním obohacením. Z Asie k nám přišla rýže, z Ameriky brambory. Z Blízkého východu od učených Arabů k nám doputovaly léčebné postupy, z Číny umění vyrábět střelný prach a získávat hedvábí z bourců morušových. To vše by se jednoznačně dalo označit za klad.
Ovšem výměna probíhala i v negativním slova smyslu. Z Ameriky k nám dorazila syfilida a naopak Evropané na americký kontinent importovali neštovice. Ty zásadním způsobem pomohly porazit incké impérium. Francisco Pizzaro nezabíjel jen mečem, neničil kulturu pomocí Bible. Měl pomocníka v tyfu a neštovicích.
Syfilis
V moderní době se syfilis podařilo na celém světě podstatně potlačit, poslední dobou její výskyt znovu roste, a to i v rozvinutých zemích. Výskyt syfilis v ČR zaznamenal nárůst mezi lety 2006-2010. Celkový počet nahlášených nakažených osob se z 502 zdvojnásobil na 1022. U obou pohlaví byl nejvyšší výskyt syfilis zaznamenán ve věku 25 až 29 let, v pozdějším věku u mužů pak 40 až 44 let. Zdroj: Lékařská fakulta Univerzity Palackého
Amerika vrací úder
Miloslav Stingl ve své knize Sex v pěti světadílech naznačuje, že syfilida, kterou nazývá „indiánskou nemocí“, pochází z Jižní Ameriky. „Jak se zdá, první evropskou obětí této pohlavní choroby byl jeden z těch, kdo se účastnili vůbec první slavné Kolumbovy výpravy – kapitán lodi Niňo Vincente Pinzón. Ten v roce 1498 dovezl tuto nemoc do Barcelony. Zde ji pak díky vstřícnosti místních lehkých žen získali námořníci, kteří ji dále exportovali do Neapole, kde ji – zas od tamních místních lehkých žen – získali francouzští vojáci,“ píše Stingl a naznačuje, že ji indiánští pastevci získali od lam. Prý se během dlouhých měsíců, kdy žili pastevci bez žen, dopouštěli na lamách zoofilie a mohlo dojít k přenosu bakterie z lam na lidi.
„Indiánská pohlavní choroba se nezalekla ani evropské zimy. Brzy dorazila až do Skandinávie a potom zabila i toho, koho se jinak báli úplně všichni. Ruského cara Ivana Hrozného,“ dodává další podrobnosti známý spisovatel a popularizátor indiánských kultur.
Podívejme se na syfilifu podrobneji.
Papež i komunista
Příjice, jak zní české jméno syfilidy se nevyhnula ani svatému stolci. Nakazil se jí a nakonec jí podlehl i papež Julius II. Obecně se u tohoto zástupce Boha na zemi ví, že žil poměrně prostopášným životem. Podle kosterních pozůstatků byl syfilitik i císař Rudolf II. Ovšem stejná nemoc potkala i zakladatele Sovětského svazu Vladimíra Uljanova, známějšího pod přezdívkou Lenin. Podezřelý byl i Adolf Hitler, zemřel na ni mafián Al Capone i sovětský politik Lavrentij Berija. Choroba se nevyhnula ani význačným československým státníkům, mimo jiné jí trpěl Klement Gottwald.
Levný sex může vyjít draho
V roce 1999 byl celosvětový odhad počtu osob se syfilidou stanoven na 12 miliónů nakažených, z toho více než 90 % případů bylo zaznamenáno v rozvojových zemích. To znamená, že levná sexuální turistika se může šeredně nevyplatit. Dnes už se léčba neprovádí jedovatou rtutí (což v praxi často znamenalo smrt), ale antibiotiky. Ovšem bakterie Treponnema palidum už začíná být na některé konkrétní léky rezistentní. Takže zbývá ten nejjednodušší způsob ochrany – zodpovědné chování.