Původ neznámý
O původu Cosmopolitanu se vedou spory, podle některých historiků vznikl v komunitě homosexuálů v Provincetownu v 70. letech 20. století. Mimochodem se tady pěstují brusinky, což muže být důvod, proč se jeho součástí stal brusinkový džus. Další tvrzení o původu tohoto nápoje pochází ze South Beach na Floridě z poloviny 80. let 20. století. Definitivního strůjce tohoto dnes tak populárního koktejlu už nedohledáme, zato jeho hlavního reklamního mága přehlédnout nejde. Bez jakýchkoli pochybností to byl Sex ve městě. Při putování historií jeho vzniku je často zmiňována gay komunita a zároveň newyorský bar Odeon na dolním Manhattanu, kde ho měl stvořit Tommy Cecchini. V podniku se scházely celebrity. A pokud něco dělají celebrity, část světa se je snaží napodobit. Od drinků po účesy či tetování.
„V roce 1987 jsem se přestěhoval do San Francisca a začal jsem pracovat v Julie's Supper Club, yuppy večerním klubu. Zavedl jsem to tam. Začali jsme je vyrábět ve sklenicích na Martini o objemu 10 uncí. Cosmopolitan tady dokonale zapadl. Prodali jsme jich tuny. Připravil jsem jich 60 či 70 za noc. Bylo to lehké, čisté, rychle vyrobitelné, hezké a levné pití. Šlo o druh nápoje, u kterého jste vždy mohli zaručit prodej dalšího drinku, protože měl díky šťávě méně alkoholu za unci než Martini. Lidé říkali, že jsem ho vynalezl, ale já ho sem jen přivezl,“ vzpomíná John Caine, barman ze San Francisca.
Sex ve městě odchoval tisíce žen
Mezititulek o tisícovkách žen vůbec není přehnaný, protože 6 natočených sérií dalo v průběhu šesti let (1998 – 2003) dohromady 94 dílů, které navíc byly přeložené a vysílaly v mnoha dalších zemích.
Mnohé z hlášek by rozhodně neměly upadnout v zapomenutí. „Cosmopolitan nemají, tak máme Staten Island ledový čaj,“ říká Miranda o nápoji, který Samantha nezná a proto se zeptá: „ Něco jako Long Island ledový čaj ?“ Odpověď je jasná: „No, čaj v tom není.“ Možná některým dívkám pomohl seriál se zorientovat v sexuálním životě Newyorčanek, nicméně rozhodně je seznámil s Cosmopolitanem.
Sklenice na Martini
Základem je sklenice na Martini, stejné, jako známe z bondovek, protože právě Martini a Vesper byl oblíbený nápoj agenta 007. Nutno přiznat, že elegantní tvar sklenice zvyšuje atraktivitu nápoje a údajně si občas dámy objednávaly koktejly v této sklenici ani ne tak pro jejich obsah jako pro dojem, který se sklenkou v ruce vzbuzovaly. „Existuje jen málo koktejlů, které jsou okamžitě rozpoznatelné než Cosmopolitan. „Růžovo-červenavá, sladce dortová receptura nebyla ničím, pokud ne dítětem své doby. Cosmo, zrozený na vrcholu hnutí za práva gayů a před úsvitem koktejlové renesance,“ píše na svých stránkách Punchdrink, magazín věnovaný koktejlům.
Co se v šejkru protřepe
Autoři míchaných koktejlů musí mít buď bujnou fantazii, obrovské chuťové zkušenosti nebo odvahu zkoušet, co všechno jim projde. Koho by napadlo smíchat, tedy správněji protřepáním v šejkru spojit vodku, vodu z ledu, který slouží k vychlazení, pomerančový likér, brusinkový džus a šťávu z limetky. První dvě ingredience, tedy vodka z džusem se pila i v socialistickém Československu, byť zdaleka nešlo o světově proslulé značky vodky, které v běžných barech nebyly k dostání. Ostatně ani pomerančový likér není jen tak ledajaký, ale francouzský hořkosladký Cointreau se čtyřiceti procenty alkoholu. Poslední složkou je plátek pomerančové kůry a nalévá se do vychlazené sklenice.
Zdroj: ČSFD, Prima Fresh, Punchdrink.com,