Seriál Mad Man o sedmi sériích patří mezi oceňovaná díla americké televize, přičemž jeho český název Šílenci z Manhattanu jen naznačuje mnohovýznamnost anglického názvu. A pije se v něm Old Fashioned.
Mad Man
Ad Men jsou pracovníci v reklamě a právě o nich seriál je, Mad Men mohou být muži z výstavní třídy Madison Avenue, kde smyšlená reklamní agentura sídlí a konečně Mad Men. Mad je anglický výraz pro šílence a zaměstnanci smyšlené reklamní agentury skutečně šílenci byli. Jejich životní styl byl bezbřehou honičku za majetkem a postavením.
Bylo by sice logické, kdyby si šéf Agentury, Donald Francis Draper, dopřával koktejl s názvem čtvrti, kde sídlili, ale Manhattan se objevuje jinde – ve filmové klasice Někdo to rád horké ho namíchala Marilyn Monroe v nočním vlaku poté, co neměla po ruce šejkr, takže nalila bourbon a vermut do ohřívací lahve.
Drapper je ukázkou tvrdého muže starého střihu, který buď přichází s geniálními nápady z reklamní branže, nebo svádí ženy, případně se věnuje alkoholu. A jedním z jeho koktejlů je jednoduchý a přímočarý Old Fashioned.
Silná směs lihovin
V případě alkoholických koktejlů jde jen o hledání nových chutí a jejich kombinací. Ve vydání Balance and Columbian Repository z 6. května 1806 v Hudsonu ve státě New York ze dne13. května 1806 redaktor listu vysvětluje, že v případě koktejlů se jedná o směs silných lihovin, hořkých látek, vody a cukru. V té době, kterou lze směle označit jako koktejlový úsvit bylo něco podobného ; byl také označován jako bittered sling. První koktejly, pomineme-li směs vody, rumu a citronu proti kurdějím podávané námořníkům na britských lodích, byly opravdu jednoduché. „Ve sklenici na whisky rozpustíme malou hrudku cukru s trochou vody; přidáme dvě kapky Angostura bitters (hořký prvek), malý kousek ledu, kousek citronové kůry, jednu porci whisky. Promíchejte malou barovou lžičkou a podávejte, lžičku nechte ve sklenici,“ píše Thomas Jerry v knize How to Mix Drinks.
„Každý bar má svou vlastní verzi klasického koktejlu Old Fashioned, a přestože někteří z nás jsou puristé a jiní experimentátoři, všichni se shodneme na tom, že vznik tohoto koktejlu je hoden oslav. První zmínka o koktejlu Old Fashioned se objevila kolem roku 1806, ale nebyl to Old Fashioned, jak ho známe dnes. Ve skutečnosti byl Old Fashioned první název, kterým lidé začali nazývat koktejly. V roce 1882 barman v Chicagu hlásil, že nejoblíbenější inkarnací byl "old-fashioned" připravený s žitnou whisky.“ připomíná server Whiskey Rebbellion Trail skutečnost, že původně název dnešního koktejlu nebyl ničím jiným než obecným označením míchaného nápoje. Míchalo se kde co, od skotské whisky, amerického bourbonu po britský gin či karibský rum.
Pokud si v baru objednáte Old Fashioned, objednáváte si skutečnou klasiku. Možná by stálo za to si k tomu pustit Mad Man, klasiku amerického filmového průmyslu.
Zdroj: Thomas J.: How to Mix Drinks, whiskeyrebbelliontrail.com