Alkohol je metla lidstva, ale co naplat, zametat se musí,“ praví jedno pijácké pořekadlo, které k dobru občas dávají v hospodě ti, kdo si jsou vědomi, že platba za alkohol není zrovna ten ideální způsob, jak utratit peníze. Alkohol doprovází lidstvo téměř celé jeho dějiny. A jeho neodmyslitelným souputníkem je i kocovina.

Kocovina za dvě penny

Jaké jsou účinky alkoholu, ví každý, kdo se alespoň jednou pořádně opil. Nejprve radost potom starost. A mezitím řádná únava. Ve viktoriánské Anglii měli opilci hned několik možností, jak se z opilosti alespoň částečně vyspat, a pak s řádnou kocovinou pokračovat dál.

Na nejlevnější přišla na pouhou jednu penny a zajišťovala místo k sezení na lavici. Jak dokazují fotografie kolující internetem, člověk unavený alkoholem usne naprosto kdekoli. Jenže přesně to se za jednu penny nesmělo. Sedět a být vzhůru, to ano. Spánek byl o penny dražší. A o penny „pohodlnější“. Pořád sice nebyla ve hře postel, ale jen lavice na sezení, zato jste se mohli opřít o natažené lano a v poněkud krkolomné pozici zamhouřit oko.

Spánek v rakvi

Pokud jste měli čtyři penny, tedy dvakrát tolik, než kolik stál spánek v poloze sedící a „přehozený přes lano“, mohli jste si dovolit lože. Ne postel, ale jaký rakev připomínající prostor. Člověk se do dřevěné podlouhlé krabice vešel natažený, takže o nějaké oblíbené „prenatální“ poloze či spánek na boku s pokrčenýma nohama nemohlo být ani řeči. Ale alespoň už ležel. Marketingově to bylo vymyšlené geniálně.

Související články

Na lavici za penny se vešlo víc lidí. Ležící člověk zabíral víc místa a za místo se platilo. „Rakve“ ležely jedna vedle druhé, takže o nějaké intimitě a soukromí se rozhodně nejednalo. Ale viktoriánským opilcům o nic takového nešlo. Cíl byl jasný: odpočinou si. A kvalita odpočinku odpovídala částce, kterou byl opojený chlap ochotný zaplatit. Samozřejmě ti, kdo měli na drožku a nebo byli opilí jen trošku, ti se dopravili domů.

Proč je kocovina kocovinou?

Co má kocovina, tedy nepříjemné důsledky pití alkoholu s kočkou nebo kocourem? Vůbec nic, byť polsky se kocovina řekne, kociokwik (česky kočičí kvik či kocouří zavřeštění). Slovo kocovina původně znamenalo výtržnost a vzniklo obměnou slova kočičina, kterým se označovaly výtržnosti namířené proti mladoboleslavskému hejtmanovi Kotzovi v roce 1848. O něco později, během druhé poloviny 19. století, začalo slovo kocovina měnit význam pod vlivem německého výrazu Kater. To zoologicky sice označuje kocoura, ale i stav po alkoholovém opojení.

Kocovina: devět věcí, kterým se vyhnout, a šest, které udělat

Zdroj: Youtube

Co způsobuje kocovinu?

V zásadě jde o výraznou dehydratací organismu, která se projeví až po odeznění euforizujících a tlumivých účinků alkoholu. Kocovinu mimo jiné způsobuje nedostatek minerálů a vitamínu v těle. Předejít se jí dá snadno: rozumně omezenou konzumací alkoholu. A když se večírek rozjede, tak jíst a zabíjet i čistou vodou.

Související články