Severní Korea, KLDR, je jednou z nejizolovanějších zemí světa a v současné době to platí dvojnásob kvůli karanténě způsobené COVIDem-19, která stále drží většině turistů dveře zavřené. To se ale změní během letošní zimy a i KLDR začne opět přijímat cizince. Co to ale znamená? Za čím lidé vlastně do Severní Koreji jezdí, jak to probíhá a co můžou čekat?
(Ne)svobodný pohyb
V prvé řadě by návštěvník měl myslet na vízum, bez kterého není vstup do republiky možný, a naopak by neměl počítat s volným pohybem. Žádní baťůžkáři, stopaři a ani ti, co si sami rádi skládají svůj itinerář. Po večerce na pokoji, maximálně v hotelových prostorách, a ráno zase hezky na program připravený průvodci. Do země je povolené si přivézt elektroniku, ale k severo-korejskému internetu Kwangmyong se turista nepřipojí.
Poslechněte si, co musíte nebo naopak nesmíte jako turista v Severní Koreji dělat.
Prohlídky při vstupu do země nebo jejím opuštění jsou podstatně důkladnější a trvají mnohem déle než jiné a dohled nad pohybem turistů je stejně tak rozsáhlejší. Přístup do země je povolen jen pod dohledem jedné z cestovních kanceláří, a ačkoliv si turisté mohou vybrat z několika druhů výletů, turistické atrakce jsou dost limitovány a často se opakují. Otevření hranic nicméně proběhne během zimy, kdy je nejpopulárnější turistickou atrakcí město Samjiyon na severu při hranicích s Čínou. A tato oblast bude taky prozatimně jedinou přístupnou.
Socialistická zimní utopie
Oblast Samjiyon je domovem nejposvátnějšího místa celého Korejského poloostrova - vulkánu Pektusan, ze kterého dle legend povstali Korejci. Momentálně je hora přístupná jen ze strany Číny, která se s Koreou dělí o polovinu vrcholu. Žel přes zimní měsíce je vrchol nedostupný úplně, vystoupat k Nebeskému jezeru, které po posledním výbuchu v roce 1903 naplnilo kráter sopky, je možné pouze od května do podzimu, ale v regionu čekají i jiné atrakce.
Korejská lidově demokratická republika
Pchjongjang snadno poznáte podle hotelu výrazného trojúhelníkového tvaru
Hlavní město: Pchjongjang
Rozloha: 120 540 km²
Počet obyvatel: Kolem 26 milionů
Prezident: Kim Ir-sen (zesnulý)
Faktický vůdce: Předseda rady Kim Čong-un
Pro zemi byl stejně jako pro nás klíčový rok 1948, kdy se jedna země svým smýšlením rozdělila na dvě vlivem svých zachránců. O rok později tento krok následovalo také Německo. Od té doby Korea oproti našim sousedům zůstává stále rozdělena na Severní a Jižní a od 50. let jsou dvě poloviny ve válečném stavu.
Od 27. července 1953 bylo dodržováno příměří až do roku 2010, kdy severní polovina zaútočila na jihokorejský ostrov.
Jedněmi z nich jsou tajné vojenské úkryty z dob japonské okupace, kde dajně probíhala příprava strategických bojů pod vedením Kim Il Sena. Ve 30. letech minulého století to bylo právě tady, kde údajné anti-japonské hnutí a armáda převzala iniciativu a stávala se s pomocí okolí stále silnější až nakonec vybudovala natolik silnou obranu, že mohla zahájit skutečnou revoluci. Následně během 2. sv. v. byl Kim Il Sena majorem rudé sovětské armády a oblast osvobodila právě ta.
Největší atrakcí je ale skutečná rodná chata druhého vůdce země. Z venku si návštěvníci můžou prohlédnout, s jakými hračkami si legendární vůdce hrál, na jaké stoličce seděl i v jak krutých podmínkách se narodil. Dřevěná roubenka usazená v malebném, ale za to mrazivém lese návštěvníkům vykreslí, s jakou nepřízní osudu se musel otec současného vládce na začátku svého života potýkat.
Nina Špitálníková je jednou z předních znalkyň Severní Koreji u nás.
Nedaleko je i lyžařský resort, což dává oblasti tu správnou zimní atmosféru a díky pracovní činnosti posledních let taky pocit té správné socialistické utopie, tedy alespoň podle vedení země.
Závěrem
I CK směřující do pocitově odlehlé krajiny se snaží držet krok s dobou. Takže ačkoliv přímo v zemi můžete platit pouze v hotovosti, některé z cestovek k platbě přijímají například i kryptoměny a mnohé z nich se snaží přizpůsobovat itineráře svým zákazníkům, jak nejvíce to lze. Ochota dělat personalizované výjezdy se ale vždy projeví na ceně...