Doba, kterou lidstvo strávilo ve zdravotní nejistotě, karanténě a finančních krizích, změnila světové pořádky hned v několika možných směrech. Jsou to změny, které poznamenaly celý svět, ale také lokální, které na nás mohou mít minimální vliv. Takový dopad měla přítomnost covidu na indonéský ostrov Jáva. Lidé se v zoufalství a strachu upnuli k naději svěřené jejich předky - k umění jamu.

Historie plná chutí, barev a vitamínů

Slyšeli jste už, že některé potraviny lidské tělo ochlazují a jiné zahřívají? Už jste si během nachlazení taky někdy dali „zázračný recept vaší babičky“ nebo možná babičky vaší babičky? Já nenechám dopustit na červenou řepu a křen, co vy? V Indonésii to nejsou nedávní předkové, kteří tradiční ozdravné recepty vynalezli, nýbrž panovníci 8. století. Tradiční nápoje jamu, které se od té doby používají, jsou vyrobené z bylin a koření napomáhajících lidskému organismu bojovat s nemocemi. Ingredience se od dob minulých mnoho nezměnily. Kurkuma, zázvor a galangal jsou snad nejzákladnějšími z nich, dále se používá pandal, betel, skořice, kardamon, limetka, muškátový oříšek nebo cukrová palma.

Na videu si můžete prohlédnout nejen ingredience ale i vhodné postupy přípravy:

Zdroj: Youtube

Jamu Beras Kencur

Ingredience:

200 g rýže (namočené přes noc)
100 gramůgalangalu
2 kusy zázvoru
1 lžíce tamarindu
200 gramů palmového cukru
100 gramů cukru
1 lžička soli
1,5 litru vody

Postup:

Do hrnce přidejte všechny ingredience kromě rýže. Vařte ji asi 15 minut, dokud není horká.
Po uvaření ji odstavte a sceďte.
Scezenou směs přidejte spolu s rýží do mixéru.
Dobře promíchejte a ještě jednou přeceďte do skleněného hrnku.

Archeologický výzkum chrámů z 9. století ve střední Jávě ukazuje, že jamu a bylinné léčivé recepty již v té době byly podávány pro zachování zdraví,“ řekl antropolog Patrick Vanhoebrouck. Je řeč o středojávském chrámu Borobudur, kde se nacházejí reliéfy vyobrazující použití jamu. Další doložkou o užití v dávném starověku jsou rukopisy Kakawin Ramayana a Serat Centini.

Covid změnil osud umírajícího umění

Indonésané mohli pouze věřit účinku použitých rostlin a svým bohům. Dnes už ale víme, že se ve své víře a pozorování nespletli a výzkumy prokázali jasný pozitivní vliv použitých látek na lidský organismus. Uvadající umění proto v době covidové nabylo na nevídané oblíbenosti a tradice opět ožila. V posledních dvou letech si jamu získalo mladou generaci natolik, že podniků inspirovaných tímto starodávným uměním znatelně přibývá. Boom ovlivnil i cestovní ruch a nyní si v nejednom z hotelů můžete vyzkoušet namíchat vlastní nápoj nebo třeba krém na masáž, které jsou rovněž součástí jamu. Umění jamu bylo v prosinci 2023 také zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO jako 13. památka Indonésie a jako absolutní unikát mezi nehmotným dědictvím.

Receptury a jamu tradice se předávají z generace na generaci jako rodinné dědictví. Historicky to byly převážně ženy, kdo jamu připravovaly a nesly jméno „acaraki“, prodejce pak má stejný název jako nápoj „jamu“. V dnešních dnech i pro nedostatek následovníků i pro změnu životního řádu již na pohlaví tolik nezáleží. Ačkoliv se celá kultura jamu mění, její poselství zůstává stejné a v době ekologické krize možná o to naléhavější: „Příroda nám dá vše, co potřebujeme.“

Jamu Kunyit Asem

Ingredience: 

400 gramů čerstvé kurkumy (vyberte tu nejstarší)
250 gramů palmového cukru
100 gramů tamarindu
100 ml teplé vody k namočení tamarindu
2 litry vody

Postup:

Tamarind namočte do teplé vody. Vymačkejte ho a dejte stranou.
Čerstvou kurkumu opečte do hněda. Oloupejte slupku, pak oloupanou kurkumu očistěte a nakrájejte na kostičky.
Smíchejte kurkumu s 500 ml vody.
Smíchejte tamarindovou vodu s kurkumovou směsí spolu se zbytkem vody v hrnci. Vařte, dokud není horká.
Přidejte palmový cukr. Dobře promíchejte a znovu vařte, dokud není horký.
Vypněte plamen a nechte Jamu vychladnout, poté ji přeceďte do skleněného šálku.

Zdroje: jalurrempah.go.id, indonesia.travel, unesco.org, bbc.com