Pokud jste viděli americkou veselohru Někdo to rád horké, tak víte, jak asi vypadaly na černo vedené bary během prohibice. Promiňme tvůrcům jistou dávku filmařské fantazie a nadsázky, faktem ale zůstává, že jakmile se alkohol v USA stal ve 20. - 30. letech nelegálním, tak se zvedla stavidla černých pálenic a pašování z Mexika z jihu a z Kanady ze severu.

Černý pátek

V pátek 16. ledna 1920 byl ratifikován 18. dodatek Ústavy USA. Spolu s Volsteadovým zákonem zaváděli za území celé země prohibici, což nejen, že neznamenalo omezení konzumace alkoholu, ale paradoxně díky černému obchodu i větší prodeje. Zakázané zboží totiž lépe chutná a ti, kteří pili, to brali jako způsob protestu proti omezení svého práva se opít. Prohibice přinesla prudký nárůst korupce a zločinnosti.

Prezidentské veto nepomohlo

Zákon se jmenuje po svém předkladateli Andrewu Volsteadovi. Prezident Woodrow Wilson pravděpodobně tušil, že zákaz nebude mít očekávaný dopad, navíc se návrh pokusil zastavit svým vetem, ale Kongres ho přehlasoval a kontroverzní normu schválil v říjnu 1919. Jenže se ukázalo, že šlo o naprosté selhání zákonodárců, takže omezení alkoholu bylo v roce 1933 zrušeno.
Záběry vylévání allkoholu, ze kterých je smutno pijanům i ekonomům.

Zdroj: Youtube

Společnost nemocná alkoholem

Za snahou zavedení prohibice je potřeba vidět zejména tlak křesťanů, konkrétně protestantů, kteří v alkoholismu viděli „nemocnou společnost“ a domnívali se, že zrušením prodeje alkoholu se vyléčí. Svou úlohu sehrála i dodnes existující Ženská křesťanská unie pro střídmost (křesťané mají dlouhodobě v USA velmi silnou pozici), vznikla i Liga proti nálevnám.

Wilson Whisky

Wilson Whisky a náš 28. prezident Woodrow Wilson a značka whisky Wilson z Baltimoru sdílejí zajímavé spojení. Než byl Wilson zvolen prezidentem v roce 1912, sloužil jako guvernér New Jersey. Během jeho gubernatoriální kampaně se stalo zvykem, že Wilsonovi asistenti ho představili pomocí oblíbeného reklamního sloganu této značky whisky: „Wilson-to je vše!“ Tento slogan zazněl i u Woodrowa Wilsona v jeho prezidentské kampani v roce 1912.

Ženská křesťanská unie (WCTU) byla založena v listopadu 1874 v Clevelandu ve státě Ohio. Předsedkyní byla zvolena paní Annie Wittenmyerová, korespondentkou slečna Frances E. Willardová, zapisovatelkou paní Mary Johnsonová a pokladní paní Mary Inghamová. WCTU vznikla na základě Ženské křížové výpravy, přímé akce proti alkoholu, která probíhala v zimě 1873-1874,“ píše se na webu Social Welfare History Project, který vznikl v roce 2010.

Dlouhodobý tlak

Prohibice se jako první „ujala“ v americkém státě Maine už v roce 1846, tedy mnohem dříve, než byla „nařízena“ 18. dodatkem ústavy. To je důkazem, že tlak na „bezpijácké státy“, respektive na problémy s alkoholem si lidé uvědomovali i bez tlaků shora.

Souhlasili byste se zavedením prohibice v Česku?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano 8
Ne 28
Hlasovalo: 36

Matky a manželky nebyly nadšené, když otec jejich dětí přišel pod vlivem a zaměstnavatelé museli řešit náhlé výpadky v řadách zaměstnanců poté, co po řádném flámu nepřišli do práce. Ostatně obojí platí dodnes.

WCTU byla náboženská organizace, jejímž hlavním cílem byl boj proti vlivu alkoholu na rodinu a společnost. Měla vliv na hnutí za střídmost a podporovala 18. dodatek k zákonu.

Woman’s Christian Temperance Union

Zatímco proti alkoholu se postavily ženy i křesťané pomocí oficiálních spolků, pro alkohol se postavili pijáci prostě jen tím, že pili. Kde je poptávka, tam je nabídka. Prudký vzestup nelegálních náleven a zločinnosti spojený s prodejem a výrobou ukázal, že zákaz alkoholu nic neřeší. Jen americkým gangům otevřel nové pole působnosti.

Protože prohibice byla zavedena ústavním dodatkem, musela být také 21. dodatkem Ústavy Spojených států amerických zrušena. Jedná se o jediný dosud zrušený dodatek.

Související články