Ale proč helmy vůbec měnit? A jak často? Odborníci v tom mají jasno. Helmy ztrácejí po čase své vlastnosti a snižují tak potřebnou ochranu lyžařů i cyklistů. Za prvé za to může pouhý běh času a povětrnostní vlivy. Materiály prostě degradují. Zároveň se stále zdokonalují další ochranné systémy – hlavně tzv. MIPS, který chrání lidský mozek před rotačními silami při nárazech… Zatřetí by pak helmu měl lyžař nebo cyklista vyměnit i po jakémkoli silnějším pádu a nárazu. I tehdy, když helma vypadá, že je relativně nepoškozena.

Jak upozornil prestižní Skimag.com, výzkumné centrum Micheli, které zkoumá prevenci sportovních zranění, odhaduje, že asi 20 procent zranění na lyžích a snowboardu se týkají hlavy. Většina těchto poranění je způsobena pády, po kterých následuje kolize (se stromy, jinými lidmi nebo jinými překážkami). Podobná, možná o něco vyšší čísla platí i pro zranění na kolech nebo kolečkových bruslích.

Kdy vyměnit helmu

Helma samozřejmě nezaručuje, že hlava člověka zůstane bez úhony. Zároveň lyžařská i cyklistická helma jsou neúčinné, pokud špatně sedí, nemají zapnutý podbradní pásek nebo si pod ně člověk vezme tlustou čepici. Ale i když je nosíme správně, doktor Muhammad Arshad, neurolog z Memorial Hermann Health System v Houstonu v Texasu, řekl magazínu SKI, že přilby jsou jen na jedno použití – stačí jeden pád a náraz a je konec.

Pokud helma jednou zachrání, je konec

„Pokaždé, když upadnete a máte pocit, že vás helma ochránila před vážným zraněním, měli byste ji vyměnit. Pokud vás helma jednou zachránila před zraněním, splnila svou práci a je čas ji vyřadit,“ uvedl lékař. Důležité je vědět, že helma i po pádu nemusí být viditelně poškozena. A i když stále vypadá, že je v dobrém stavu, nemusí tomu tak být. Může mít vnitřní „neviditelné“ prasklinky, které mohou být při případném dalším pádu kritické. Pokud totiž spadneme a udeříme se do hlavy s helmou, která je už rozbitá, neabsorbuje veškerou sílu nárazu. To znamená, že hlava, krk a možná i mozek pohltí zbytek, což je samozřejmě špatně a může to ohrozit život.

Faktor času a slunce

Jenže náraz nemusí být to jediné, co vyřadí helmu z provozu. Je tu i další faktor – čas. Přilby se přirozeně časem rozpadají a čím déle je máme, tím méně chrání. Odborníci na cyklistický materiál například upozorňují, že velký vliv na „stárnutí“ helmy má UV záření. Čím více a déle jezdíme například na silničce za slunečného počasí, tím dříve materiál helmy degraduje.
Proto odborníci doporučují, aby lidé helmy měnili skoro automaticky každých 5 až 6 let. Pokud je starší, než si pamatujeme, ať je to signál, abychom si koupili novou.

Jak prodloužit životnost

Životnost helmy lze i částečně prodloužit. Po konci sezony ji často hodíme jen tak do skříně s dalším sportovním vybavením. Lepší je však vrátit ji zpět do krabice. I když však bude ležet v krabici, po čase už prostě nebude v novém stavu. Nákupčí sportovního materiálu velkoobchodu LevelSportKoncept nebo třeba ze sportovní speciálky Ski+Bike Radotín říkají, že materiály začnou časem degradovat, i když zůstanou na pohled nedotčené. Helmy jsou obecně vyrobeny z pěny a plastu, ty časem degradují, i když se nepoužívají.

Nové systémy

Pro lepší pochopení stačí jednoduché srovnání. Nikdo asi dnes nevyrazí lyžovat na ´necarvingových´ lyžích po rodičích z 90. let. Málokdo nosí deset let staré sportovní ponožky. A nikdo se asi nedostane ve sněhu na hory s 10 let starými pneumatikami. Mnoho odborníků na vybavení zároveň doporučuje vyměnit staré helmy za nové se systémem MIPS, což znamená Multi-directional Impact Protection System. Ten snižuje rotační síly při nárazu, nabízí lepší ochranu než standardní přilby a minimalizuje poranění hlavy při úhlových nárazech.

Text: Petr Pravda

Související články