Sláva Stevenu Spielbergovi a Jurskému parku. Ten totiž mezi dětmi a následně i mezi rodiči odpálil bombu zvanou dinosauří mánie. Děti najednou začali rozeznávat jednotlivé skupiny dinosaurů, jako lovce, mezi které patří Tyranosaurus rex, nebo obrovité býložravce, kam patří i populární Brontosaurus. Rodiče, alespoň někteří, chtěli držet krok, nebo alespoň neztratit stopu. Takže nakupovali knihy a doháněli znalosti na internetu.

Velký ještěr

Megalosaurus, složenina mající řecký základ, se dá přeložit jako velký ještěr (mega/velký, vysoký a saurus/ještěr). Problémy s prvními zkamenělinami dinosaurů tkvěly v tom, že nikdo nevěděl, kam je zařadit. Byli to obři? A proč nežijí teď, když Bůh stvořil všechny tvory najednou? Tu se nalezla stehenní kost, jinde zub, ale to bylo dost málo na to, aby se vytvořila nějaká pevně daná struktura, ale dost nato, aby se vyrojily bizarní teorie. Bohaté naleziště bylo v okolí hrabství Oxfordshire v Anglii. Megalosaurus byl prvním, který byl před 200 lety definitivně pojmenován, byť název je, přiznejme, poněkud jednoduchý. Mimochodem i jeho kost byla původně přisouzena obrovi. Nalezený kostní fragment byl sice správně určen jako kus stehenní kosti, jenže jeho velikost neodpovídala ničemu známému. Takže obři, kteří jsou zmínění i v Bibli, se sami nabízeli. Viktoriánské představy byly dokonce ještě divočejší. Podle některých mohl mít až 20 metrů, což je o dva metry víc, než je tenisový kurt.

Podívejte se na umělecké ztvárnění Megalosaura v druhohorách:

Zdroj: Youtube

První nálezy na konci 17. století byly učiněny v době, kdy neexistovala žádná koncepce evoluce či zániku a autoři marně usilovali o zasazení kostí do rámce živých zvířat. Původní Bucklandův popis, přečtený na setkání Geologické společnosti v Londýně dne 20. února 1824, byl nejstarším vědeckým popisem toho, o čem nyní víme, že je dinosaurem, a začal takto: mám tu čest předložit Geologické společnosti připojená vyobrazení částí kostry obrovského fosilního zvířete nalezeného ve Stonesfieldu poblíž Woodstocku, asi dvanáct mil severozápadně od Oxfordu... Ačkoli známé části kostry jsou v současnosti velmi omezené, přesto stačí k určení místa zvířete v zoologickém systému. Zatímco páteř a končetiny velmi připomínají ty čtyřnožce, zuby ukazují, že tvor byl vejcorodý a patřil do řádu Saurianů neboli ještěrek,“ píše se ve studii New Light on the History of Megalosaurus, the Great Lizard of Stonesfield.

Megalosaurus

Zařazení : velký dinosaurus ze skupiny theropodů

Velikost: 6 m

Potrava: masožravec, predátor

Stáří: 174 až 164 milionů let

Zajímavost: jeho portrét se objevil na britské šestipencové minci

V současnosti se paleontologové domnívají, že existuje zatím jen jeden druh Megalosaura a to Megalosaurus bucklandii. Odhady jeho velikosti se liší, horní hranice dosahuje výšky 9 m a váhy 1 tunu, ale pravděpodobnější budou rozměry kolem šesti metrů. Jiný druh tohoto rodu nebyl popsán, a pozůstatky dinosaurů původně Megalosaurům připisované, nakonec vědci přiřadili do jiných skupin.

Přerostlý leguán

Na počátku 19. století, kdy paleontologie poněkud pokročila, dospěl William Buckland - profesor z Oxfordské univerzity, a věhlasný francouzský paleontolog Georg Cuvier, k názoru, že nalezený tvor by mohl být obrovským ještěrem ne nepodobným přerostlému leguánovi. Už tehdy ale podle stavby kostí dospěli k tomu, že neměl nohy roztažené do stran, jako to mají současní ještěři. Část ještěrů má totiž nohy stavěné podobně jako ptáci. „Kdo chová na dvoře slepice, může si říkat, že tam má malé dinosaury. Ptáci, od kolibříka po pštrosa, všechno to jsou žijící dinosauři,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas popularizátor paleontologie Vladimír Socha. V roce 1824 byl megalosaurus jako první dinosaurus v historii pojmenován. Ve skutečnosti byl pojmenován ještě předtím, než bylo vynalezeno slovo "dinosaurus". To se stalo až v roce 1842, tedy téměř o dvacet let později,“ píše Natural History Museum.

Zdroje: IFL Science, Český rozhlas, Natural History Museum, New Light on the History of Megalosaurus, The Great Lizard of Stonesfield