Málokterý předvánoční zvyk je tak oblíbený jako adventní kalendář. Stejně jako adventní věnec nebo adventní svíčka vizualizuje dobu čekání na Vánoce. Odkud ale pochází tradice adventního kalendáře? Jeho název i způsob použití prošly za téměř 200 let mnoha změnami. Zatímco kdysi si děti užívaly obrázky světců, dnes jsou rozmazlováni celou škálou překvapení i dospělí.
Počátky tradice kalendářů
První zmínka o adventních kalendářích pochází z roku 1851. V té době existoval protestantský zvyk, že se každý den pověsil křesťanský obrázek. Některé rodiny také nakreslily křídou na zeď nebo dveře 24 čar. Děti si mohly každý den jednu čáru umazat, aby měly přehled o tom, kolik dnů zbývá do Vánoc. Podobné tradice existovaly i v katolických rodinách, ve kterých například každý den vkládali do jesliček nové stéblo slámy, aby mohl Ježíšek na Štědrý den ležet na měkkém. Dokladů o různých způsobech odpočítávání předvánočního období je mnohem více, existovaly například vánoční hodiny ručičkami ukazujícími dny nebo adventní svíčka, která každý den odhoří až do další značky a v některých domácnostech se zachovala dodnes. Všechny tyto křesťanské zvyky měly jeden cíl, ukázat dětem, jak dlouho zbývá do Vánoc a udělat jim tak očekávání svátků o něco zábavnější.
Adventní věnec jako kalendář
Světoznámý adventní věnec byl a stále je v podstatě způsobem, jak měřit dobu do Vánoc. Pochází z Hamburku, kde v roce 1839 protestantský teolog Johann Hinrich Wichern postavil první adventní věnec z kola od vozu. Chtěl udělat radost dětem v dětském domově Rauhes Haus, který založil. Na rozdíl od dnešních modelů měl jeho „Wichernkranz“ svíčku na každý den až do Štědrého dne. V té době se dny do Vánoc často nepočítaly od 1. prosince, ale od 1. adventu. Z tohoto důvodu bylo na prvním adventním věnci 23 svíček, 19 malých bílých a 4 větší červené. Nejpozději po druhé světové válce se jeho myšlenka adventního věnce rozšířila po celém světě. Jen počet svíček byl postupně snížen na 4, pro 4 adventní neděle, a to z ryze praktických důvodů a nedostatku místa. Jen v Rauhes Haus v Hamburku dodnes používají Wichernkranz s více než čtyřmi svíčkami.
Adventní kalendář je bestseller
První tištěný adventní kalendář byl představen v roce 1902 v protestantském knihkupectví Friedrich Trümpler v podobě vánočních hodin s dvanácti číslicemi. O rok později, v roce 1903, nechal mnichovský nakladatel Gerhard Lang vyrobit první klasický adventní kalendář na papíře s 24 obrázky, které bylo možné vystřihnout. Z této myšlenky se rychle stal bestseller.
Vyrobte si nápaditý adventní kalendář sami podle video návodu
Nacistická verze
Za dob nacionálního socialismu se v Německu pokoušeli potlačit křesťanské zvyky. Adventní kalendář těmto snahám odolával, i když byl ideologicky upraven. Kalendáře zvané Předvánoční byly jako notesy nebo sešity s listem na každý den a obsahovaly různé pohádky nebo nacionálně socialistické vánoční koledy, návody na pečení a ruční práce. Uprostřed druhé světové války, v roce 1942 byl i tento obsah ještě více militarizován. Po válce se tradice opět vrátila k původní koncepci Gerharda Langa. Postupně se za číslovanými dvířky kalendářů neobjevovaly nejen obrázky, ale stále častěji i čokoláda a další sladkosti.
Komunistické vydání
I režim v NDR, neboli v Německé demokratické republice, se snažil oprostit od křesťanských tradic. I v tomto případě to byl marný boj, až do počátku 70. let se politické vedení snažilo vymýtit termín adventní kalendář a nahradit ho termínem předvánoční kalendář. A křesťanské symboly byste na východoněmeckých kalendářích hledali marně. Až v roce 1973 získalo malé nakladatelství v Lužici prvně povolení k zobrazení Ježíška a Tří králů. K mání byly i předvánoční kalendáře se socialistickými motivy, jako třeba mladí pionýři s šátky, běžně byly zobrazovány spíše vánoční trhy, děti v zimě nebo zasněžená krajina. U nás se za socialismu adventní kalendáře objevovaly pouze sporadicky, byla to spíš záležitost prodejen Tuzex, případně se v pohraničí vozily právě ze sousedního NDR. Za očíslovanými okýnky se nejprve ukrývaly jen obrázky, později i čokoláda. Největší boom adventních kalendářů v Čechách nastal až po revoluci v devadesátých letech.
Plný překvapení
Dodnes jsou adventní kalendáře nedílnou součástí každoroční vánoční tradice, ať již klasické obrázkové nebo čokoládové, nebo netradiční s nečekaným obsahem. Mohou být i vlastnoručně vyrobené, plněné vším, od hraček, přes básně, drahou kosmetiku až po alkohol, to je pak samozřejmě verze pro nedočkavé dospělé. K mání jsou i kalendáře pro domácí mazlíčky, prázdné k naplnění dle vlastního uvážení nebo různé online, často i soutěžní, verze.