Nález ze středověku
Jedná se o takzvané Erdställe neboli zemní stáje, staré tunelové systémy, které představují jedno z posledních velkých tajemství středověku. Nejde přitom o vzácný jev, podobná místa se vyskytují se v několika regionech Evropy. Kdo je postavil, k jakému účelu sloužily a proč byly zdá se naráz opuštěny, je pro vědu stále záhadou. „Jedná se o neuvěřitelně velkou archeologickou záhadu, kterou dosud nikdo nepochopil,“ vysvětluje Birgit Symader, bývalá předsedkyně pracovní skupiny pro Erdstallforschung e.V.
Pomůže moderní technologie?
To se má brzy změnit, tým z Univerzity aplikovaných věd v Horním Rakousku Campus Wels podzemní struktury digitálně zaznamená a zpracuje, uvedla oficiální tisková zpráva. A jako první mají vědci začít právě v Unterstettenu. Neboť to je exemplární příklad takových podzemních prostor, které jsou opakovaně nalézány v jižním Německu, Rakousku a dalších částech Evropy, píší ve zprávě dva výzkumníci Raimund Edlinger a Kurt Niel.
Ponořte se do záhadného podzemí společně s vědci...
Co zatím víme
Podle výzkumného týmu byla tato zemní stáj vytvořena před 800 lety, je dlouhá 35 metrů a sahá sedm metrů pod zem. Skládá se ze sedmi místností a šesti spojovacích chodeb. „Digitalizace zemních stájí nám poskytuje fascinující pohled nejen na jejich architekturu a strukturu, ale také na jejich potenciální využití a historický význam,“ tvrdí oba odborníci.
K čemu sloužily zemní stáje?
Právě praktické využití zemních stájí vyvolává v archeologii již léta nevyřešené otázky. Existují o tom různé teorie, každá z nich má ale svá slabá místa. Například fakt, že v podzemních prostorách nebyly nalezeny téměř žádné lidské stopy, hovoří proti jejich využití jako skladovacích prostor, navíc jsou jen velmi obtížně přístupné. Ani jako útočiště zemní stáje moc dobře neobstojí. Mají pouze jeden vchod, což by v případě odhalení znamenalo, že ukryté osoby by byly vydány nepříteli na pospas. Je ale také možné, že prostory sloužil také duchovním účelům.
Podzemní prázdné hroby?
Podle jiné teorie by zemní stáje mohly být prázdné hroby. Těla mrtvých mohla ležet na vzdáleném místě, ale podle staré víry mohl být jejich duch nablízku pozůstalým právě v prázdných hrobech. To by znamenalo, že zemské stáje jsou jakousi čekárnu pro duše. Pro tuto teorie hraje také skutečnost, že všechny nalezené zemní stáje byly opuštěny v době, kdy církev začala šířit učení o očistci. Ale ani pro tuto teorii nebyly dosud nalezeny žádné spolehlivé důkazy.
Co odhalí přesný model?
Změnit by to měla nová technologie, podle tiskového pro hlášení umožní vědcům „prozkoumat a studovat zemní stáje bezprecedentním způsobem“. Vědci se spoléhají na technologie 3D skenování, 3D mapování a zpracování obrazu při vytváření podrobných virtuálních modelů podzemních staveb.
Rakouský výzkumný tým jde však ještě o krok dál, chce archeologický nález pomocí moderních technologií zpřístupnit veřejnosti. Digitální modely mají být prezentovány prostřednictvím on-line platforem a interaktivních výstav. Oba vědci se shodují, že „tato iniciativa představuje významný krok směrem k zachování a výzkumu tohoto jedinečného kulturního dědictví.“