Téměř jako slavná „Yellow brick road“ ze stejnojmenné písně Eltona Johna, jenže z období druhohorní křídy, tedy před desítkami milionů let.
Na nečekanou scénu vlastně náhodou narazilo průzkumné plavidlo E/V Nautilus při zkoumání podmořského hřebene Liliʻuokalani v havajském Papahānaumokuākea Marine National Monument v roce 2022. To je jedna z největších mořských chráněných oblastí světa. Je větší než všechny národní parky ve Spojených státech dohromady, a člověk zatím prozkoumal jen asi tři procenta jejího mořského dna.
Obří podmořská divočina
Výzkumníci z Ocean Exploration Trust posouvají hranice této divočiny, která leží i více než 3000 metrů pod hladinou. Výjimečné na tom mimo jiné je, že tento průzkum může sledovat každý. Hlavní záběry z expedice zveřejněné na YouTube v dubnu 2022 zachytily okamžik, kdy výzkumníci v hlubokomořském plavidle narazili na cestu, která vypadala jak vstup do pohádkové země.
Byly to nesmírně emotivní chvilky. „Je to cesta do Atlantidy,“ křičel jeden z výzkumníků do vysílačky. „Po žluté cihlové cestě?“ ptal se další. „To je bizarní,“ dodal jiný. „Děláš si legraci? To je šílené.“ Přestože se dno jezera, které objevili výzkumníci na vrcholu podmořské hory Nootka, nachází asi tisíc metrů hluboko v Pacifiku, vypadalo až překvapivě suché. V rádiu tým poznamenal, že dno připomíná „pečenou kůru“, kterou by snad bylo možné oloupat. V jedné malé části se pak sopečná hornina navíc láme takovým způsobem, že se to nápadně podobá cihlám. Celé to vypadá jako dílo nějaké civilizace.
Podívejte se na objev na vlastní oči.
Střídání žáru a chladu
Ve skutečnosti však unikátní devadesátistupňové zlomy pravděpodobně souvisejí se střídáním žáru, který vznikal z mnoha erupcí v této spečené zóně, a vzápětí oceánského hlubinného chladu. Proto na první pohled efekt působí jako cesta do úžasného nového světa.
Objev je významný proto, že se brzy můžeme dozvědět mnohem více o skryté geologii Země.
Expedice Ocean Exploration Trust se vrátila do havajské zóny PMNM, aby navázala na úspěchy předchozí expedice z roku 2021. Ta prozkoumala dříve nezmapované pohoří Liliʻuokalani Ridge Seamounts. Vědce nejvíc přitahuje záhadný zlom v podmořské průrvě, kterou tvoří řetězec podvodních vulkánů. Celé tisíce podmořských hor totiž vystupují z mořského dna středního a západního Pacifiku ve složitých vzorcích. Jejich vznik a geologický původ by mohl umožnit pochopit dávné vývojové procesy na Zemi.
Křída jako geologické období
Vyhynulí amoniti, kteří žili do konce křídy
Křída je vývojová etapa Země, nejmladším a zároveň nejdelší útvar (perioda) druhohor. Zároveň je to jedna z hlavních částí geologického času, pokračovala od konce jurského období až do začátku paleocénu. Trvala tedy přibližně od 145 do 66 milionů let před současností, celkem bezmála 80 milionů let.
Primárním cílem expedice bylo shromáždit vzorky k určení geologického původu a stáří podmořských hor jako součást lepšího porozumění formování severozápadních Havajských ostrovů. Podmořské hory jsou zároveň zkoumány z hlediska biologické rozmanitosti. Vědci očekávají, že najdou bohatá společenstva korálů a hub.
Text: Petr Pravda