Jak souvisejí velryby s nitroglycerinem?

Antarktida, Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy byly proslulé velkým výskytem kytovců, kterých se tam lovily tisíce jedinců. Britové byli v oblasti pevně uchyceni a budovali si své základny. Svůj podíl si chtělo utrhnout i nacistické Německo, které v letech 1936 – 1937 vysílalo své velrybářské lodě.

Maso i kostice se daly zpracovat i v rámci mírových dob. Tuk byl však užitečný nejen jako mazivo, ale i jako výchozí surovina pro výrobu výbušného nitroglycerinu. Nitroglycerin se vyrábí z glycerolu, což je složka, která může být získávána z tuku, včetně toho velrybího.

Nitroglycerin byl klíčovou složkou korditu (tzv. bezdýmný střelný prach), standardní pohonné hmoty používané v dělostřeleckých granátech a munici pro ruční zbraně. Není proto divu, že se Němci snažili dostat k co nejvěšímu množství velrybího tuku. Jejich velrybářské lodě ulovily v antarktické oblasti během dvou let kolem 6 000 kytovců.

Neuschwabenland

Nové Švábsko, což je český překlad německého názvu, bylo jednak území, které si nacisté nárokovali v rámci nového „světového řádu“ a stejné jméno nesla „vědecká“ loď s výtlakem 8 500 tun. Měla prozkoumat a zmapovat část Antarktidy, kde by mohli nacisté založit svou velrybářskou stanici.

Expedice do mrazivých jižních oblastí vyrazila v roce 1938 pod vedením kapitána Alfreda Ritschera. Na palubě bylo katapultovací zařízení pro letouny Dornier Do-18 a Blohm & Voss Ha 139, které měly mapovat (a úspěšně mapovaly) antarktické území. Celkem se jim povedlo zaznamenat úctyhodných 600 000 km čtverečných. New Schwabenland se původně jmenovalo Země královny Maud, nacisté tam na důkaz „obsazení“ shodili asi dvacítku vlajek s německými symboly.

Určitě jste slyšeli, že nacisté v Antarktidě budovali, či dokonce vybudovali, tajnou základnu, úkryt pro nacistické pohlaváry včetně Hitlera, a dokonce se stále objevují spekulace, že jejich expedice měla co do činění s létajícími talíři. „Výsledek války tyto obavy vyvrátil, ale uvedené mýty se občas vynoří ještě dnes,“ píše v knize Setkávání s Antarktidou vědec Pavel Prošek.

Podívejte se na nacistickou výzkumnou loď Neuschwabenland.

Zdroj: Youtube

Zdroj mýtu

Základ je jasný. Expedice byly utajované, protože šlo o získávání strategických surovin pro válečné plány. Navíc se během války ztratily některé nafocené materiály. K tomu je nutno připočíst fakt, že nacistické špičky se nijak netajily se svým sklonem k okultismu. Ideální ingredience pro namíchání konspiračního koktejlu. Navíc byla během války několikrát poškozena.

Loď Neu Schwabenland byla nakonec v roce 1946 včetně nákladu 1 400 tun munice s jedovatým plynem potopena ve Skagerraku,“ dodává Prošek ve své knize. Vrak by se měl nacházet na souřadnicích: 58° 10′ 22″ N, 10° 45′ 24″ E.

Související články