Je rozdíl mezi dlouhodobými mírnými srážkami, které nadšeně vítají zahrádkáři, neboť nemusí zalévat, a krátkou prudkou bouřkou, která je schopna vyplavit jedno údolí, zatímco vedlejší zůstane deštěm netknuté. Blížící se bouřka se dá poznat zdálky. Například pod typu mraků na obzoru.

Bouřky v bouřkové kupě

Bouřkový oblak má v mezinárodní klasifikaci oblačnosti označení cumulonimbus (Cb), česky dešťová či bouřková kupa. Už samotné jeho jméno naznačuje že z tohoto mraku pršet bude. Dokonce možná hodně vody najednou, krátkodobě, ale intenzivně, což je jedním ze znaků letní bouřky.

V zemích mírného pásma, tedy i v ČR, jsou příznivé podmínky pro vznik bouřek zpravidla v létě.

Český hydrometeorologický ústav

Samotný kumulonimbus vzniká tak, že od rozpálené země stoupá vzhůru ohřátý sloup vzduchu. Vzduch se neohřívá od povrchu rovnoměrně, betonové budovy a asfaltové silnice jsou mnohem teplejší než trávník nebo vrcholky stromů.  V atmosféře vznikne výstupný proud teplého vzduchu, který je někde dokonce vidět. Kdo by někdy nezaznamenal „vlnící“ se vzduch nad povrchem vozovky.

Při výstupu vzduchu do vyšších oblastí s nižším tlakem se teplý vzduchu rozpíná a tím i ochlazuje. Po určité době se vzduch ochladí natolik, že kondenzuje a začíná vytvářet oblak. Tak vznikají oblaky typu cumulus, které mají ostré okraje. Změna skupenství uvolňuje další teplo, které dále pohání vzestupný vzdušný proud, který se nazývá konvektivní. Rychlosti konvektivního proudu dosahují až 100 km/h. Vznik takového obra netrvá déle než půl hodiny,“ píše server edutechmania.

Jelikož ve výškách je výrazně chladněji, tak pára kondenzuje ve vodu podobně, jako se v koupelně pára sráží na chladném zrcadle a zamlží ho. Těžké kapky vody nebo dokonce zmrzlá voda pak padá k zemi ve formě deště nebo krup.

Podívejte se na časosběrné video:. Je na něm nádherně vidět vývoj bouřkových oblaků.

Zdroj: Youtube

Kovadlina na obloze

Bouřkový mrak je vlastně ostře ohraničený, často má tvar kovadliny, kdy níže je užší a směrem nahoru se rozšiřuje. Takový vidíte i na obrázku ve článku. Pokud z něj vidíte úzké proužky táhnoucí se k zemi, tak vlastně už pozorujete přicházející déšť.

Jak se chovat při bouřce

Jakmile začne bouřka, nejlogičtější a zároveň nejbezpečnější je schovat se do budovy chráněné hromosvodem. Klidně i do restaurace, kde lze u kávy pozorovat slotu, která řádí venku. Pokud se v době bouřky nacházíte venku nejméně vhodné řešení je schovat pod osamělý strom. Láká to, protože na vás nebude pršet tak moc, ale z hlediska bezpečnosti jde o rizikové rozhodnutí.

Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (sloupy elektrického vedení), vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch,“ připomíná ve svých materiálech Hasičský záchranný sbor ČR.

Takže pokud vidíte, jak se na obzoru vyvíjí bouřkový mrak, vyplatí se zamyslet se nad tím, kde přečkáte nejbližší desítky minut. Možná se vám vyhne, ale rozhodně je lépe být připraven než zaskočen.

Související články