Skoro všechno, co se týká trulli, je záhadné. Jediná věc, která je jednoduchá, je způsob jejich stavby a značná praktičnost – v zimě jsou chladné a v létě teplé,“ popisuje s údivem Tim Jepson ve svém Velkém průvodci Itálií.

„Vypadají přesně jako vánoční cukroví!“ To byla první myšlenka, když jsem viděl domky v městečku Alberobello v jižní Itálii. Z dálky to na první pohled vypadalo, jako by na bíle omítnuté domky někdo posadil obří šedá „vosí hnízda“, přičemž nemám na mysli obydlí blanokřídlého hmyzu, ale vánoční cukroví. Samotný název obce pravděpodobně odkazuje na Arborva Belli a souvisí s dávným dubovým lesem, jenž se v oblasti nacházel, „Trulli jsou pozoruhodným příkladem suché výstavby (bez malty) z období prehistorického stavebnictví. Jde o techniku, která se v této oblasti stále používá. Trulli jsou vyrobeny z hrubě opracovaných vápencových balvanů, které se sbíraly v oblasti z okolních polí. Charakteristické jsou pro ně pyramidální, klenuté nebo kuželovité střech postavené z vápencových desek,“ vysvětluje ve svých materiálech UNESCO. Zdejší stavby totiž byly roku 1996 zapsány na Seznam světového kulturního dědictví. Důvodem pro zápis byla právě zachovalá prehistorická stavební technika. Stěny tvoří dvojitý plášť se suťovým jádrem, který funguje jako izolace.

Existuje hned několik teorií, odkud se tento stavební styl vzal, ale žádná není definitivně potvrzená. Zatímco jedni mluví o spojitosti s řeckými Mykénami a poukazují na relativní blízkost (měřeno mořskou cestou), jiní narážejí na stavby v Sýrii, jež byly údajně inspirovány cukrovými homolemi. Pravdou je, že podobné kuželovité střechy najdeme nedaleko syrko-turecké hranice v obci Harar. Jen místo vápencových bloků jsou tvořené hliněnými cihlami.

Podívejte se. Tuhle architekturu určitě neznáte.

Zdroj: Youtube

V létě chladí v zimě hřeje

Slova o teplotní stabilitě staveb mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Alberobello jsem navštívil v jednom z největších letních pařáků, teploty už dopoledne překročily „tropickou třicítku“, takže kolem jedné bylo na ulici dost nesnesitelně. Ostré slunce se odráželo od bílých omítek, takže pobyt v chladném stínu byl vyloženě osvěžující. „Naprosto chápu, že jižní národy mají přes polední vedra siestu. Venku je k nežití,“ shodli jsme se kolegy. Faktem je, že vlivem komínového efektu je prostor odvětráván, ale zároveň má poměrně velkou tepelnou stabilitu. Zatímco v létě je v trulli příjemný chládek, v chladném zimním období se v nich dobře drží teplo. Městečko není jediným místem v okolí, kde se dají trulli vidět, ale rozhodně je jich tady nejvíc, jde o zhruba 1500 staveb. Trulli (v jednotném čísle, trullo) byly obvykle stavěny jako dočasné polní přístřešky a sklady nebo jako trvalá obydlí drobných vlastníků půdy či zemědělských dělníků. Tedy žádný komfort pro zámožné šlechtice, to je vidět na první pohled.

Město jako skanzen

Alberobello má jistý příjem z turistického ruchu. Pokud by došlo k radikálním změnám a nevratným škodám způsobeným nešetrnou developerskou výstavbou, zájem by bezesporu poklesl a hrozilo by i vyškrtnutí ze seznamu UNESCO. K tomu zatím došlo naprosto výjimečně, zatím k tomu došlo jen třikrát. Vyškrtnuty byly Drážďany, respektive tamní Labské údolí, přírodní rezervace v Ománu a liverpoolské městské centrum zahrnující doky a přístavy. Něco podobného Alberobellu nehrozí, zdejší územní plán by nevhodným stavbám měl zabránit.

Alberobello - město plné trulli

Část staveb je využívaná jako ubytování pro turisty, což znamenalo vnitřní úpravy. Přece jen návštěvníci vyžadují určitý standard. Zároveň je část budov opuštěná a chátrá a v neposlední řadě mají někteří majitelé snahu si stavby upravit, například výměnou oken a dveří, což ničí historickou hodnotu objektu.

Jak se vyhnout placení daní

Za jednou z teorií, proč mají trulli tak atypické střechy, stojí jejich snadná rozebíratelnost. „Vládci Aragonu uvalili poplatky na všechny domy, které byly nedokončené. Pugliané byli schopni této výjimky snadno dosáhnout, když odstranili (a později dali zpět na místo) svoje střechy z nezpevněných kamenů,“ vysvětluje Jepson. Jen bylo potřeba dostatečně dopředu vědět, že se blíží kontrola a výběrčí daní.

Zdroje: Jepson T.: Velký průvodce – Itálie, UNESCO,