Mimozemšťané, pokusy na lidech, nezměrné bohatství - to, a ještě více údajně za svými ploty ukrývá záhadná oblast 51 v Texasu. Věděli jste ale, že v odlehlejší zamrzlé krajině Aljašky se ukrývá podobná oblast? Je mnohem záhadnější a její antény jsou údajně nachystány napadnout svět a ovládat lidskou mysl.
Mladší bratr oblasti 51
High-Frequency Active Auroral Research Program zkráceně HAARP byl otevřen v roce 1993, téměř celých 40 let po jejím armádním sourozenci v Texasu. Pouštní plocha u jezera Groom byla však oficiálně přiznána vládními úředníky až v roce 2013, což dalo světu ohromný prostor pro spekulace a konspirace. Mladší HAARP si v množstvích konspiračních teorií s oblastí 51 ovšem v ničem nezadá, v posledních letech je to dokonce spíše naopak a rozsáhlé pole antén v nejsevernějších oblastech USA nahání lidem strach více než jižnější Dreamland...
Ikonické anténové pole vzbuzuje v lidech strach.
Pozornost vyvolal zájem Evropského parlamentu, který si vyžádal důkladné prozkoumání používaných technologií. HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) totiž údajně není nic jiného než výzkumná stanice zaměřující se na ionizační vrstvy atmosféry, které způsobují například polární záře. Neklid v srdcích skeptiků ale vyvolávají jednak zdroje financí - ty totiž pocházejí od amerických ozbrojených síl (konkrétně letectva a námořnictva), University of Fairbanks (UAF) na Aljašce a Agentury pro pokročilé obranné projekty (DARPA) - a jednak samotné technologie výzkumného zařízení. Rozsáhlé anténové pole je totiž schopné vysílat vysokofrekvenční paprsky právě až do zkoumaných ionizačních sfér, které se nevyskytují níže než v mezosféře, tedy 70 km nad zemským povrchem.
Semínko nejistoty
To už je ale pořádná výška, což v některých to budí obavy, co všechno technologie vlastně dokáže. Zvěsti překvapivě neodstartovaly ruské dezinformační agentury, ale finská europoslankyně Elisabeth Rehn již pouhé 2 roky od založení stanice. V roce 1995 předložila návrh s obavami, že výzkumná činnost může výrazně ovlivnit životní prostředí a vystavit tak riziku nejen arktickou Evropu, ale i celý svět.
V roce 1999 byla vypracována oficiální zpráva s požadavky nestranného bádání na stanici, ve které se mj. psalo: ,,Koncil považuje program HAARP vzhledem k jeho dalekosáhlému dopadu na životní prostředí za celosvětový problém a požaduje, aby jeho právní, ekologické a etické důsledky před jakýmkoli dalším výzkumem a testováním prozkoumal mezinárodní nezávislý orgán.”
Že se HAARP stal ekologickou hrozbou byl ale pouhý počátek celé přehlídky konspirací. Započala již čtvrtá dekáda neustálého zpochybňování činnosti pracovníků a od ovládání počasí, přes vývoj nebezpečných zbraní a vypuštění záplavy dronů, se konspirace dostaly až k ovládání lidských myslí a uvězňování duší. Tyto kospirace vedly dokonce dva muže k plánování zničení výzkumné stanice. Zatčeni byli nicméně včas a jejich arzenál obsahující i útočné pušky AR-15, pistole Glock, pušku Remington. Společně tisícm kusů střeliva byly bezpečně zabaveny policií. Muži argumentovali: „že jim Bůh řekl, aby šli a vyhodili do povětří stroj, který zadržuje duše, aby mohly být propuštěny.“
Konspirace pod lupou.
Byla to jedna z nejrozsáhlejších akcí za celou dobu provozu, po které se vlastníci zařízení rozhodli otevřít dveře veřejnosti a omezit konspirace. „Doufáme, že se lidé budou moci seznámit se skutečnými vědeckými poznatky,“ řekla Sue Mitchellová, mluvčí Geofyzikálního ústavu UAF, který zařízení provozuje.
„Doufáme, že lidem ukážeme, že technologie není schopna ovládat mysl ani počasí a všechny další věci, ze kterých je obviňována.“ Nicméně ještě v minulém roce byl výzkum údajně zodpovědný za masivní zemětřesení v Turecku, kde pomáhali i čeští záchranáři, a někteří se vyjádřili, že letošní útok na Trumpa vychází rovněž zpoza zdí severního vědeckého království.