Nová Waltrovka je moderní část Prahy na stanici metra Jinonice, v bezprostřední blízkosti stejnojmenné železniční zastávky. To v praxi znamená naprosto bezproblémovou přístupnost ať už metrem, vlakem nebo autobusem.

Pegasové

Sousoší s koňskými zadky (najdete samce i samice) a vrtulemi odkazuje na bájného okřídleného Pegasa. Má to skrytou logiku, pro pohyb ve vzduchu letadla sice křídla stále mají, ale rychlost pro potřebný vztlak jim udělují vrtule nebo proudové motory. Ovšem ty nejsou z hlediska pojetí obrazu tak ikonické a na „první dobrou“ rozeznatelné. Hned u Pegasů je několik kaváren, jedna dokonce s přímým výhledem na sousoší, takže pokud byste si chtěli vychutnat zážitek ze sousoší a u toho si užívat kávové siesty, je to přání, které si můžete snadno splnit.

Koně najdeme i v jiných Černého dílech, třeba v pasáži Lucerna nedaleko pražského Václavského náměstí visí jeden hlavou dolů a na něm sedí svatý Václav. Pokud si v Praze dáváte schůzku „pod ocasem“ nebo „pod Václavem“, tak tady se vám to podaří doslova. Kůň s Václavem bude viset nad vámi.

Sochy Pegasů byly vytvořeny v roce 2017 a jsou umístěny uprostřed Walterova náměstí. Sochy jsou složeninou zádě koně a leteckého motoru. Dílo tak připomíná minulost továrny, která vyráběla slavné letecké motory Walter Pegas. Pegasové byli vytvořeni v minimalistické verzi o výšce 6 centimetrů v roce 1991 a vystaveni na výstavě Malost. Davida Černého ovšem následně oslovil architekt nové Waltrovky Jakub Ciegler a vznikla idea ozdobit nově vzniklé náměstí velkými sochami,“ vysvětluje na svých stránkách časopis Jezdec.

Koukněte na Waltrovku

Když Josef Walter začínal jako zámečník s vrtačkou a soustruhem, bezesporu netušil, že se přes motorové tříkolky a automobily propracuje až k výrobě leteckých motorů, na které bude později odkazovat sochař v místech, kde stávala továrna. Úspěch, a to nejen ve formě prestiže, ale i komerční, přinesly devítiválcové letecké motory Jupiter, Merkus a Pegas. Schválně si, až budete na místě, spočítejte, kolik válců mají motory v Pegasech. Pokud se vám tam nechce, šanci máte i na jedné z fotografií v naší galerii.

Speederman

Jen o pár desítek metrů dál je další zajímavé dílo. Jménem evokuje Spidermana, ale jde o Speedermana. Hrdinu, který měl zamrznout v pohybu. „Znázorňuje lidskou evoluci a až nadlidskou rychlost vývoje a zrychleného tempa života, zapříčiněného novými technologiemi,“ píše se na stránkách věnovaných Černého dílům.

Mnozí jeho kritici mu vyčítají, že „obsazuje veřejný prostor v Praze“. Pravdou je, že po Praze má opravdu hodně monumentálních děl, nicméně stejně tak jako on, tak i jiní se mohou domluvit s developery či majiteli nemovitostí, vyjednat si povolení a udělat si vlastní dílo. V tomto směru, na rozdíl od minulého režimu, kdy se preferovaly sochy zasloužilých straníků a rudoarmějců, jsou dveře kreativcům otevřené mnohem šířeji.

Související články