Bez peněz do Dubaje nelez
Určitě vás nepřekvapí, že mrakodrap Burdž al Chalífa stojí v blízkosti nákupního centra Dubai Mall, je vysoký 828 metrů a již od svého otevření v roce 2010 přitahuje turisty z celého světa. A že tamní nákupní centrum není žádná láce, to by taky nemělo nikoho překvapit. „Pyšní se rovnou dvěma vyhlídkovými plošinami s bezkonkurenčním výhledem – dvoupodlažní vyhlídkou At the Top ve 124. a 125. patře a jednou z nejvyšších vyhlídkových plošin na světě ve 148. patře ve výšce 555 metrů,“ chlubí se server visitdubai.com.
„Jsem hrdá na to, že jsou tam české výtahy. Ale stejně mě to vedlo k zamyšlení, zdali takové stavby nejsou svým způsobem rozmařilost. Ale rozhodně je to zážitek,“ řekla jedna z českých návštěvnic.
Jenže abyste se mohli podívat až nahoru, musíte si, podobně jako například v tchaj-wanské nejvyšší budově Tchai-Pei 101, zaplatit vstup. Rozhledy nejsou zadarmo. Ostatně samotná stavba stála 1,5 miliardy dolarů, což je v přepočtu 34,665 miliard korun.
Další rekordy
Pokud pojedete až nahoru, užijete si nejdelší cestu výtahem a můžete si dát občerstvení v nejvýše položené restauraci na světě. Jste-li sběratelem či sběratelkou rekordů, tady si rozhodně užijete. Pokud byste si chtěli projet všechny výtahy, které v budově jsou, budete na to potřebovat docela dost času. Je jich totiž 57. A některé instalovaly české firmy. Tento mrakodrap je nejvyšší obytná stavba světa i nejvyšší neukotvená stavba. Určitě by se našla ještě řada dalších pohledů s titulem „nejvyšší“.
Dubajská věž
Ve starších literárních podkladech stavbu naleznete pod názvem Burdž Dubaj, což znamená Dubajská věž, ale nakonec nese jméno na počest Chalifa bin Saíd Ál Nahjána, vládce emirátu Abú Zabí. Není bez zajímavosti, že developerem projektu byla společnost Emaar Properties právě Abu Zabí.
Hotel, byty, kanceláře
Mít byt nebo kancelář v této budově, je otázkou prestiže. Ne, že by to, kromě prestiže samotné, cokoliv znamenalo. Vlivné firmy vznikaly v Silicon Valley v garážích a naopak některé „prestižní“ podniky sídlící na Wall Street se ukázaly jako podvodné. Mít sídlo nebo byt v Burdž al Chalífa, je jenom ukázkou toho, že si to aktuálně můžete dovolit. Obojí je možné, část prostor logicky musí sloužit jako technické zázemí.
Toto je nejvyšší mrakodrap světa!
Moderní otroctví
Zatímco stavitelé se chlubí, že na stavbě pracovalo neuvěřitelných 12 000 dělníků, tak světový tisk připomíná, že u mnohých, zejména u těch z jižní a jihovýchodní Asie, byly mzdy směšně malé, často byly vypláceny pozdě a objevily se i případy zadržování pasů, aby se dělníci nemohli vrátit domů. V zemi totiž není minimální mzda, takže zaměstnavatelé nejsou vázáni žádnou finanční normou, kterou by museli vůči svým zaměstnancům dodržet.
„Vzhledem k tomu, že Spojené arabské emiráty prochází jedním z největších stavebních boomů na světě, je zde zaměstnáno nejméně půl milionu migrujících stavebních dělníků. Za třpytem a luxusem představují zkušenosti těchto migrujících pracovníků mnohem méně atraktivní obraz mzdového vykořisťování, zadluženosti vůči bezohledným náborářům a pracovních podmínek, které jsou nebezpečné až smrtící,“ informuje organizace Human Right Watch. Cizinci totiž tvoří až 95 % pracovní síly.