Máte milého či milou a chcete svou lásku vykřičet do světa. Chodíte na rande a svět je tu pro vás. To pak člověk nehledí na nějakou tu korunu, nebo v případě Paříže, na nějaké to euro. Krásné místo na mileneckou procházku je vrch Montmartre. Místní prodejci zámečků lásky to vědí a dokáží si své zboží náležitě nacenit. V jejich případě nejde o lásku, ale o byznys. Nebo možná lásku k penězům. K vašim penězům. Zábradlí pod bazilikou Sacré-Cœur se zatím pod záplavou stovek zámečků nebortí, ale dost možná je to jen otázka času. Rozhodně jejich váha už se bude počítat ve stovkách kilogramů.

Klíče pod mostem

Zámečky lásky najdete i na mnoha (nejen) pařížských mostech. Má to logiku, protože původní tradice byla, že zamknete svou „věčnou“ lásku a klíč hodíte do řeky. Ovšem to je zásadní komplikace ve chvíli, kdy zámek chcete odstranit, protože se ukázalo, že láska netrvala věčně, ale třeba jen pár týdnů. Zato pod mostem pomalu vzniká vrstva klíčů. Paříž je město lásky a první zámečky se tam začaly objevovat kolem roku 2008. Když zaplavili Arcibiskupský most přes Seinu, nechala ho radnice od záplavy nechtěného kovu očistit. Totéž se děje například i v Praze.

Jenže i radnici v Paříži došla trpělivost. I na Montmartre se zaměřili místní radní a rozhodli se pustit se do očisty. Les cadenas d´amour, tedy zámečky lásky podle nich hyzdí historické místo a začne se pracovat na uvedení do původního stavu. Tím není nic jiného, než plošné odstřihávání zámků. „Už filozoficky nesouhlasíme s tím, že bychom se potřebovali připoutat, abychom se milovali. Ale také to degraduje infrastrukturu a veřejný prostor," uvedla ve francouzském tisku  kancelář primátorky.

Místo kostela dělostřelecká pozice

Výstavbě baziliky na vrcholu Montmartru předcházely dlouhé a vášnivé parlamentní debaty. Ve hře byly lukrativní pozemky i vzpomínky na krvavou Pařížskou komunu. Svatostánek měl představovat pokání za činy, které se během ní udály. Tato radikálně revoluční vláda byla potlačena regulérní francouzskou armádou. Tehdy proti sobě nastoupilo 130 000 vojáků a 25 000 – 30 000 komunardů. Výsledek je dnes už známý. Komunardi měli ztráty v tisících a další desítky jich bylo popraveno. A právě na Montmartre nechal Adolphe Thiers umístit kanóny, jež následně měly ostřelovat město. Z vršku je totiž nádherný výhled, což z něj zároveň dělá skvělou palebnou pozici.  

Zdroj: Youtube

Nejsvětější srdce Ježíšovo

Bílá bazilika patří mezi nejnavštěvovanější místa Paříže a stala se jednou z turistických ikon, podobně jako Louvre, Eiffelovka nebo Notre Dame. Požár, který v roce 2019 katedrálu Notre Dame poničil částečně zlikvidoval její atraktivitu pro turisty, neboť zdi jsou stále obklopené lešením a přístup zatím není možný. Pařížský architekt Paul Abadie nakreslil plány Sacré-Cœur, přičemž do nich prolnul prvky byzantského a románského slohu. Stavba se táhla, její základní kámen položili 16. června 1875, ale až do roku 1914 zůstala nedokončena. První bohoslužby proběhly až v roce 1919. Stavba byla v podstatě lidovou záležitostí, neboť finance pocházely hlavně z veřejné sbírky. Bazilika má tvar řeckého kříže, což by bylo vidět nejlépe shora, ale pokud baziliku obejdete kolem dokola, její tvar vám neunikne. Čtyřhranná zvonice Savojanka se pyšní nejtěžším zvonem ve Francii, měří tři metry v průměru a váží 18 835 kg.

Zdroje: The Local, Rady na cestu