Francie se může pochlubit řadou architektonických skvostů, které lákají turisty z celého světa. Mezi nejznámější patří bezesporu Eiffelova věž v Paříži, která je symbolem celé země. Dalšími lákadly jsou Louvre, Notre-Dame či Vítězný oblouk. Jen v Paříži uvidíte originál Mony Lisy (a samozřejmě tisíce dalších exponátů, které skrývá nejnavštěvovanější muzeum Francie – Louvre).
Základem je Paříž
Milovníci umění neminou Musée d´Orsay a Rodinovo muzeum, které sídlí hned ve dvou místech: V Hôtel Biron na ulici Rue de Varenne č. 79 v 7. obvodu a ve ville Brillants v Meudonu na Avenue Auguste-Rodin č. 19. Na obou místech je uloženo přes 6 600 soch, 8 000 výkresů, 8 000 fotografií a nejméně 7 000 uměleckých předmětů. Jen tuto instituci navštíví ročně kolem 700 000 návštěvníků.
Vítězný oblouk v Paříži
Byli jste někdy ve Francii?
Když nedávno spadla část světově proslulého mlýna Moulin Rouge, informovala o tom světová média včetně CNN. „Moulin Rouge, který se nachází v pařížské čtvrti Montmartre a byl založen v roce 1889, je jedním z nejslavnějších kabaretních klubů na světě,“ napsali ve své reportáži Josef Ataman a Amarachi Orie.
Přestože Paříž je z hlediska návštěvnosti francouzská jednička, za což může i přítomnost několika mezinárodních letišť, nabízí Francie celou řadu celosvětově známých a navštěvovaných lokalit. Kdo by neznal klášter Mont Saint-Michel, impozantní ostrovní opatství ve stejnojmenném zálivu, pláže v Normandii nebo celou řadu filmových lokalit, kterým vévodí četnická stanice v Saint-Tropez. Kdo by neviděl některou z filmových četnických komedií z excelentním Louis de Funès.
Odcházím, ale Francie zůstává na věky.
Ludvík XIV.
Nelze opomenout zámky na Loiře, vinaři opěvovaný kraj Champagne či Bordeaux. Všichni si mohou vychutnat vynikající kávu v některé z tisíců kaváren a gurmeti mohou navštívit prestižní michelinské restaurace. Ovšem spíš než to, tak bych doporučil venkovské kavárny a restaurace. Zážitek bude výborný, pochutnáte si, ale zaplatíte zlomek ceny.
Podívejte se na krásu Paříže.
Druhé je Španělsko
To, že se nejezdí do největších zemí světa, jako jsou Rusko nebo Čína, je logické. Obě patří mezi diktatury a v obou můžete být zatčeni pro špionáž, což už se nejednou stalo. Druhé místo jako turisticky nejnavštěvovanější země získalo Španělsko. Země proslulá býčími zápasy, vína jsou stejně proslulá jako v případě Francie. Nemá sice tak proslulou válečnou minulost, ale z hlediska historie je tady toho hodně co poznávat.
Země, která dala světu takové umělce, jako je Velázquez, Goya, Gaudí, Picasso nebo Dalí, se může chlubit mnoha muzei. Třeba jen obyčejné čekání na vlak v Port de Sollér si můžete zpříjemnit návštěvou galerie. Joan Miró i Ferrà, katalánský malíř, grafik a sochař, který na Mallorce zemřel, tady má stálou výstavu. Je zdarma. Španělsko by se z hlediska turistické atraktivity dalo shrnout do několika slov. Zdravý životní styl včetně středomořské stravy, bohatá kultura a příroda, kde si můžete vybrat. Od aktivních treků na pyrenejské vrcholy po povalování se na pláži. Ani na něm není nic špatného, všichni potřebujeme občas vypnout. Navíc je Španělsko na Evropu poměrně cenově příznivá země.
Bronzovou medaili získávají USA
Třetí místo se dostalo mimo Evropu. USA patří mezi země, které mají co nabídnout zejména milovníkům přírody. Ne nadarmo byl právě tady založen první národní park na světě. Niagara jsou hraniční vodopády mezi USA a Kanadou. Na své si tady přijdou milovníci největších stromů na světě (sekvojovce Sequoiadendron giganteum) i nejstarších (borovice druhu Pinus longaeva) stromů na světě.
Spojené státy se na rozdíl od Evropy nemohou chlubit středověkými katedrálami a hrady. Naopak se tady jezdí na východní pobřeží za moderní architekturou, kulturou i uměním. Zde vzniklo blues i hnutí hippies. Proto tu kvete alternativní kultura.
Dostat se co nejvýš na žebříčku turistické oblíbenosti má konkrétní ekonomické dopady. Zatímco do malého Vatikánu a mnohem většího Říma se jezdí za kulturou a památkami, do Česka se kromě památek jezdilo za levným alkoholem a prostitucí. Jako je v Bangkoku stále známá čtvrť lehkých děv Silam a Patpong, v Praze byla proslulá Perlová ulice. Naštěstí se časy změnily a prostituce, alespoň v tom nejprvoplánovějším slova smyslu, z ulic zmizela.
Česko má rozhodně co nabídnout, byť Krkonoše už teď praskají pod náporem turistů. Podle Správy KRNAP zaznamenaly v roce 2022 naše nejvyšší hory rekordních 12 111 212 návštěv. Přesto se Česko do první desítky neprobojovalo.
Zdroje: CNN, CSFD, Conservation. Org, Krnap