Americký film Casablanca z roku 1942, jenž se stal skutečnou filmovou klasikou, se odehrává za druhé světové války ve stejnojmenném marockém městě. Část filmu probíhá v baru, kde se podává silný drink French 75. Z osmi nominací na Oscara si film, v němž zářili Humphrey Bogart a Ingrid Bergman, nakonec odnesl sošky tři. Pusťte si hollywoodskou klasiku a stylově si u ní vychutnejte drink, který proslavila. Přenesete se tak do nočního podniku Café Américain v Casablance, jedním z mála., kde se i za druhé světové války daly sehnat padělané pasy...

Rána jako z děla

Smíchat tvrdý alkohol, konkrétně gin, se šampaňským, to musel být nápad hodně otrlého barmana. Obecně platí, že když už pít, tak ideálně jednodruhově. Pokud se pustíte do piva, zůstaňte u něj. Pokud se rozhodnete pro víno, i u něj je lepší vydržet a nepřecházet. A už vůbec to nemíchat s tvrdým alkoholem, protože jak praví klasická hláška „kalná jsou rána opilcova". Není divu, že o koktejlu French 75, nebo jen Soixante Quinze, což je tatáž číslovka ve francouzštině, se můžete cítit jako po dělostřeleckém útoku. Navíc podle některých zdrojů je název přímo odvozen od francouzského polního děla ráže 75 mm.

Usazen v Savoyi

Nápoj byl poprvé zaznamenán jako 75 (tedy číslovkou) v knize Harry's ABC of Mixing Cocktails od Harryho MacElhoneho v edici z roku 1922. Jenže ve stejném roce vyšly Koktejly Roberta Vermeira: Jak je míchat a "pětasedmdesátka" je v nich. Pokud si recepty porovnáte, tak zjistíte, že se od současné podoby liší – MacElhoneova verze se skládala z jablečné pálenky (calvadosu), ginu, grenadiny a absinthu, zatímco Vermeire přidal citronovou šťávu. Zejména absinth tomu muset dodat extrémní koule. Myšleno samozřejmě dělostřelecké.

Zdroj: Youtube

Nakonec se koktejl usadil v sestavě skládající se z ginu, cukru, citronové šťávy a šampaňského, a jako takový byl prodáván a tedy i uveden, v hotelu Savoy. Zřejmě tady se odstartoval jeho věhlas, neboť se jednalo o luxusní podnik v Londýně. Vybraná klientela je záruka šíření slávy i drbů.

Zdroj: Youtube

Může za to válka?

"Pocházel tento originální recept přímo z první linie první světové války? Důstojníci během války pili směs ginu, grenadiny, applejacku a citronové šťávy v prázdných nábojnicích. Muži měli zřejmě spoustu chlastu, ale žádné brýle. Není nad to mít své priority urovnané, ale pokud se nějaká skupina lidí ve 20. století potřebovala napít, byli to vojáci z 1. světové války," spekuluje server revelty.tours. Existuje celá řada variací na téma šampaňské a 75 mezi nimi hraje prim. Míchat víno, v tomto případě šampaňské, s tvrdým alkoholem a ještě si na tom pochutnat, lze. Abyste tomu uvěřili, tak prostě musíte koktejl 75 ochutnat.

Casablanca je černobílá klasika

Noční podnik Café Américain v Casablance, který vlastní Rick Blain, je jedním z mála podniků, kde se i za druhé světové války dají bez problému sehnat padělané pasy. Právě kvůli falešnému pasu sem přichází Victor Laszlo a Ilsa, milenecký pár prchající před fašistickým gestapem. Blain však v Ilse poznává svou bývalou přítelkyni a tato láska je brzy vzkříšena. Blain chce s Ilsou uprchnout, ale zjišťuje, že již asi není schopen pravé lásky. (text distributora)

Zdroj: koktejly.eu, revelty.tours, CSFD