Jeden z nejvýznamnějších vizionářů 20. století byl bezesporu Nikola Tesla, muž, který neuznával spánek a bral ho jako ztrátu času, spal prý jen dvě hodiny denně, navzdory tomu, že pak v laboratoři kolaboval.

Pán blesků

V největším zápřahu práce byl schopný nespat tři dny v kuse. Zároveň věřil, že pravidelným pitím whiskey je možné dosáhnout dlouhověkosti, sám si naplánoval smrt ve 150 letech. Též byl neurotický. Už od dětství trápily Teslu vidiny doprovázené úzkostí a silnými záblesky. Byly tak živé, že je mnohdy nedokázal odlišit od reality. Později si stejným způsobem dokázal představit své budoucí vynálezy. Všechny opakované úkony, které prováděl, musely být dělitelné třemi. Když se večer vracel domů, třikrát obešel blok. Jeho newyorská laboratoř byla v čísle 33 a tak to bylo se vším.

Důvěřivý Tesla byl chováním Edisona zklamán:

Zdroj: Youtube

Bohužel, co Teslovi s odhadovaným IQ mezi 160 - 310 bylo dáno na genialitě a možnostech nahlížet do budoucna, bylo mu ubráno na schopnostech své vynálezy zpeněžit. Toho zneužívali jiní vynálezci, se kterými se dostával do sporů, především s Edisonem a s Marconim. Když Tesla přijel do USA, začal pracovat právě u Edisona, kde však postupem času začalo docházet ke konfliktům v rámci střídavého a stejnosměrného proudu. Tesla, zastánce střídavého proudu, si založil svojí společnost, kterou pak odkoupila firma Westinghouse, a tak začala takzvaná „Válka proudů.“

Dezinformace 19. století

Edisonův stejnosměrný proud narážel na zásadní omezení: nedá se dopravit na větší vzdálenost. Domácnosti musely být spojeny vlastním drátem přímo s elektrárnou. Teslovy generátory střídavého proudu jim tak začínaly brzy konkurovat. Zdatný obchodník Edison pochopil, že jde o dominanci nad světovým trhem a začala Edisonova propaganda hlásající, že Teslův vynález zabije zákazníka do šesti měsíců od spuštění.

Je mi jedno, že mi ukradli můj nápad… Vadí mi ale, že nemají žádné vlastní nápady.

Nikola Tesla

Před očima reportérů pak nechal Edison usmrcovat střídavým proudem toulavé psy se slovy „Je tohle vynález, na kterém má vaše milá manželka vařit večeři?“ Když pak navrhl vykonávat popravy místo oběšením elektrickým křeslem s tím, že je to bezbolestné, podtrhl si sám nohy. První odsouzený na Edisonově křesle se probral a při druhém zapojení proudu byl doslova spálen. Teslův vynález vyhrál. Zásadní porážkou byla pro Edisona prohraná soutěž na kompletní dodávku elektřiny pro světovou výstavu v Chicagu 1893.

Sám a zapomenutý

Tesla měl za sebou patenty na stovky vynálezů, jeho snem však byl objev bezdrátového přenosu elektrické energie. Věřil, že dokáže vybudovat celosvětový systém, jímž se bude energie volně přenášet, aniž by byla potřeba distribuční síť. Tou dobou též pracoval na telegrafu, který zprovoznil dva roky před Marconim, avšak díky své laxnosti v rámci financí o patent přišel a byl mu přiznán až dva roky po smrti.

Ostatně tak to bylo s většinou jeho patentů, které se v rukou obchodníků proměnily ve zlatý důl, Tesla přišel o stamiliony dolarů. Bohužel tak přišel i o své donátory a díky finančním problémům se stáhl do ústraní. Po první světové válce se zabýval spíš teoretickými výzkumy: vymýšlel létající stroje poháněné elektromagnetickým polem či „paprsky smrti, které by proudem hmoty pohybující se velikou rychlostí“ byly schopné sestřelit nepřátelská letadla na vzdálenost stovek kilometrů. Zemřel sám, chudý a zapomenutý. Jediný kdo si ho pamatoval, byla vláda USA, po Teslově smrti údajně zabavila plány na jeho vizionářské počiny, kde měl být například stroj času či teleport.

Tesla 21. století

Dnes však máme jméno NIkoly Tesly spojené převážně s pokrokovými automobily kontroverzního Elona Muska. Jihoafrický rodák a nyní taky jeden z nejbohatších mužů světa, rozhodně trable s komercí nemá. Jeho společnost SpaceX zaměřená na vesmírné lety,  dokonce od roku 2021 zprostředkovává bohaté veřejnosti výlety k hranici vesmíru, v roce 2022 zajistil pro veřejnost i výlet na kosmickou stanici, mimo cesty astronautů NASA.

Srovnání raket v roce 2024:

Zdroj: Youtube

Letos společnost slavila úspěch, když se jí podařilo největší vesmírnou loď nejen dostat do vesmíru, ale také ji bezpečně vrátit na zem. Ačkoliv i Musk má vyšší IQ než většina populace (155) z daleka by se neřadil k těm s nejvyšším skóre. IQ geniálních lidí dalece překračuje hranici 200 bodů, například letos organizace GIGI society ohlásila nového hrdinu vědy a výzkumu 35 letého YoungHoon Kim z Jižní Koreji, jehož IQ dosahuje až 275 bodů.

Související články