Příběh Ady Lovelace začíná v krátkém, divokém a povrchním manželství básníka lorda Byrona a Annabelly Milbanke.
Nebát se být svůj, měla Ada rozhodně v krvi
O rozverném poetovi kolovaly řeči již dlouho před sňatkem, avšak když se ukázalo, že mu manželství sloužilo jako zástěrka incestního vztahu s jeho nevlastní sestrou, partnerství vzalo rychle za své. Annabell svého muže, který hrdinně bojoval na straně Řeků při bojích proti Osmanům, po rozluce již nikdy neviděla, stejně jako jejich dcera - malá Ada.
Před tím, než se Annabell stala vzornou manželkou urozeného pána, byla nadšenou matematičkou, vědkyní a bojovnicí za lidská práva. Po rozluce pak ve stejném duchu vychovávala i svou dceru, která se později stala mezi ženami živoucí legendou. První toho však dosáhla její matka. V 19. století vypukly první boje za rovnoprávnost všech lidí včetně otroků a Annabella musela být u toho. Když si pak stěžovala, že malíři a novináři, kteří zachycují dění, o protestujících ženách mlčí, vybojovala si místo na známém obrazu Benjamina Roberta Haydona Světový konvent proti otroctví. Kromě zrušení otrokářství bojovala za práva žen, za rovnoměrné vzdělávání, lepší sociální systém, abolici a po vzoru svých rodičů i očkování.
Své dceři tak předala nejen odvahu lišit se, být první a vyčnívat, ale taky morální zásady, lásku a kvalitní vzdělání. Díky rodinnému bohatství si mohly dovolit nejlepší školy a soukromé učitele, což později Adu přivedlo do cesty Charlese Babbage.
Calculating Clock
První pokusy o zjednodušení výpočtů přeběhly už v 17. století
První kalkulátor, sčítač hodnot, s mechanickým zadáváním byl sestrojen již roku 1623 Wilhelmem Schickardem. Několik desetiletí se však věřilo, že první byl návrh Pascaline z roku 1642 pocházející z dílny Blaise Pascala.
Charles Babbage. Je vám to jméno aspoň trochu povědomé? Charles byl muž, jenž se měl vepsat do dějin jako ten, kdo zkonstruoval první automatický digitální počítač na pohon. Respektive se jednalo o počítadlo, které bylo schopné započítávat mezivýpočty během probíhajícího počítání, a to vše bylo v plánu připojit na parní pohon. Nakonec se mu jeho dílo dokončit nepodařilo a první krok k automatizaci světa musel vykonat někdo jiný. Svět tak opustil s hořkým pocitem neúspěchu a zklamáním.
Příběh Ady.
Ada byla jeho věrnou vědeckou společnicí a jeho návrhy komentovala, a to i veřejně v odborných časopisech, čímž se dostala do povědomí i jinak než jen jako dcera skandálního lorda Byrona. Mladá schopná matematička, ale taky milovnice humanitních oborů, na počítadlo navržené jejím kolegou koukala ještě trochu jinak. Dokázala si představit, že počítadlo se později může proměnit na výkonný stroj nepracující pouze s čísly, ale taky s hudbou, slovy a dalšími znakovými zápisy. Předpověděla tak technologický rozvoj následujících staletí pouze s jedinou chybou. Myslela si totiž, že stroje nikdy nebudou přemýšlet samy. Co myslíte, už se jim to povedlo?
Kromě komentářů, pomoci při sestavování Babbagových motorů a předpovědi budoucích digitálních let, však Ada větší přínos vědě nezaručila. Ačkoliv její jméno společností rezonuje, je to spíše kvůli podpoře rovnoprávnosti a ženské hrdosti. Největším úspěchem jejích potomků pak byly úspěchy její dcery lady Anne Blunt. Ta proslavila svou rodinu přivezením arabských plnokrevníků, kteří oba manžele Bluntovi okouzlili na jejich cestách po Arábii. Firma Crabbet Arabian Stud založená Anne a jejím manželem, se stala jedním z nejvlivnějších hráčů na poli chovných plemen koní a doposud většina čistokrevných jedinců v Evropě je s předky ze stáje manželů Bluntových spřízněna.