Španělské impérium dostalo smrtelnou ránu, když se překulil rok 1800. Španělé tehdy vstoupili do století ztrát, proher a krveprolití.
Svobodná Kuba!
Nebyli v tom ale sami - za svobodu bojující kolonie mnohdy utrpěly ještě horší rány, některé z nich musely dokonce za nezávislost bojovat hned několikrát. Jedním z nich byla i Kuba - španělská kolonizační základna - ta se svým kolonizátorům vzepřela třikrát. Legenda o koktejlu cuba libre začíná po skončení poslední z nich.
První prezident svobodné Kuby, Tomas Estrada Palma.
Rum se plavil s námořníky po vodách světa již dlouhá léta. Zlom nastal, když atlantský lékárník, Dr. John Stith Pemberton, vynalezl v roce 1886 sirup jménem Coca-Cola. Počátek jednoho z nejpopulárnějších koktejlů dneška tak můžeme spíš než u rumu hledat právě na konci 19. století. Legenda praví, že koktejl našel svého tvůrce mezi americkými vojáky okupujícími Kubu po osvobozeneckých bojích. Jednotka dobrovolnické kavalerie Rough Rider, která pod vedením Teddyho Roosvelta válku prakticky vyhrála, si údajně v míchání nabuzujícího sirupu a omamujícího rumu, našla veliké zalíbení. A údajně to byl dokonce kapitán Henry P. Russell, kdo po namíchání nápoje zvolal slavný slogan osvobozeneckých sil: „Cuba libre!” Svobodná Kuba! A koktejl tak pojmenoval.
Nepravda i lež
V této legendě je ovšem několik zádrhelů. Populární cuba libre není obyčejný rum-and-coke, jaký pili vojáci americké armády a jemuž vzdala úctu i populární dívčí kapela The Andrews Sisters. V kubánském koktejlu po vzoru daiquiri totiž dominuje limetková šťáva. Větším problémem však je samotná Coca-Cola, která pouhých 14 let od svého začátku nemohla být natolik oblíbeným nápojem, aby se běžně podávala v kubánských barech. A i kdyby ji vojáci na Kubě měli, patrně by tyhle dva nápoje dohromady nemíchali a ani by neexistovaly v dostatečném množství. Je dokonce možné, že koktejl na Kubě své počátky nemá. Někteří tvrdí, že první drinky můžeme najít spíše ve Státech, kde kvůli válce docházelo k nedostatkům oblíbenější whisky a ginu. Je totiž pravdou, že nápoj byl obzvlášť populární během válek až v druhé polovině 20. století.
Údajně ne všichni Kubánci s nápojem souzní jako se symbolem osvobození jejich země. Objevuje se i název La mentira (Lež), který komunismem a diktaturou zklamaní Kubánci začali používat.
Pokud si objednáte cuba libre na baru, měli byste dostat mix Coca-Coly a kubánského rumu s pořádnou dávkou limetkové šťávy. Co ovšem běžně dostanete, je levnější značka coly, levnější rum a mnohem méně limetky. Proto je možná nejlepší namíchat si koktejl u sebe doma a vyzkoušet, jaký vliv limetka na směs má. Pokud jste milovníky rumu a víte, který vám ze čtyř hlavních druhů chutná nejvíce, můžete si vybrat i ten. V základním receptu se většinou počítá s rumem světlým, ale oblíbenější varianty míchají spíše s tmavým nebo zlatým rumem.
Autentický recept poznáte podle limetkové šťávy, která se má nalít jako první.
Rum-and-coke
V takhle jednoduchém receptu, kde nepotřebujete blender ani další ingredience rozhoduje převážně poměr zmiňovaných nápojů. Původní recept obsahoval 1 díl rumu a dva díly koly. Později se kvůli sladším preferencím přešlo na 3 díly koly na stále jeden díl rumu. Variantou, která není příliš „rumová” nebo naopak příliš sladká je zkombinovat koktejl v poměru 1:2,5. Díky jednoduchosti si ale snadno můžete najít svou oblíbenou variantu a to se týká jak ingrediencí tak jejich množství. Do koktejlu nepatří limetková šťáva, pouze hromada ledu, ale pokud si nápoj chcete trochu zpestřit není na škodu přidat limetkový špalík.
Cuba libre
Pro cuba libre se doporučuje zůstat u bílého nebo zlatého rumu, které mají méně výraznou chuť a nechají vyniknout další ingredience. V poměru rumu a nealko podílu se držte dříve zmiňovaného 1:2,5, část coly tak nahraďte šťávou z půlky limetky. Nejdříve do vysoké sklenice nalijte limetkovou šťávu a vložte led. Následně vlijte rum a na závěr colu, kterou částečně nahradí limetková šťáva. Do sklenice tedy tolik koly, kolik se vám vleze. Na závěr dozdobit plátkem limetky a máte hotovo!