Coober Pedy je nejen centrem těžby opálů, ale městem tak zvláštním, že je atrakcí samo o sobě. Jeho jméno Coober Pedy znamená v jazyce australských domorodců „bílý muž v díře“. Ve žhnoucí poušti totiž živé město nachází celé v podzemí.
Zásadní objev
Psal se rok 1915, když se Jim Hutchison, jeho syn William a dva další Australané vydali hledat zlato a zastavili na půli cesty mezi Adelaide a Alice Springs. Z vysněného cenného kovu nenašli nic, zato měli štěstí na jiný skvělý objev. Když muži postavili stany a vydali se hledat vodu, našel teprve čtrnáctiletý William na zemském povrchu několik kousků opálu.
Hlavní město opálu
Mezitím se místní opálová oblast rozkládá na téměř 5 000 kilometrech čtverečních a asi 70 těžebních polích a pochází odsud přibližně 70 procent všech opálů světa. Proto je Coober Pedy někdy také nazýváno "hlavním městem opálu na světě" a je na tento titul náležitě hrdé. I když město to je opravdu unikátní.
Podívejte se na krásu opálů z Coober Pedy
Na povrchu se žít nedá
Nález drahokamů sem zcela nevyhnutelně přilákal lidi z celého světa. Dnes má město kolem necelých dvou tisíc obyvatel z asi 45 zemí, převážně z Evropy. Více než polovina z nich se stáhla do podzemí, protože na povrchu se prostě žít nedá. V létě tu je mezi 35 a 45 stupni Celsia, a kromě toho tu pravidelně zuří písečné bouře. V takovém prostředí je podzemní byt přímo božská představa. Teploty pod zemí se pohybují kolem příjemných 23 až 25 stupňů a že tu nejsou žádná okna, znamená, že je nemusíte čistit od neustálého prachu a písku z okolí.
Pod zemí je živo
Turisty do Coober Pedy lákají podzemní obydlí, město pod povrchem se již dávno stalo jakousi bizarní atrakcí. Návštěvníky neodradí asi dlouhá příjezdová cesta pustou, písečnou krajinou. Když po hodinách jízdy konečně dorazíte do Coober Pedy, na první pohled se v okolní krajině nic moc nezmění, je tu spousta písku, suti, pár domů. Ale když se podíváte pod zem, zjistíte, že to tady žije. Najdete tu restaurace, obchody, několik kostelů, hotely různých kategorií a dokonce i podzemní kemp. Podzemí Coober Pedy má prostě vše, co najdete na povrchu v normálních městech.
Domy se spoustou výhod
Půda a podloží v Coober Pedy jsou tak stabilní, že lze vykopat obrovské dutiny a přesně to místní lidé dělají a město se tak stále rozrůstá. Většina bytů je vykopaná v kopcích, průměrný jeskynní dům v hloubce 8 až 22 stop pod úrovní terénu s moderním vybavením, několika ložnicemi, obývacím pokojem, kuchyní a koupelnou lze vykopat ze skály za v podstatě za stejnou cenu, co by stála stavba domu nad povrchem (ale bez nákladů za klimatizaci). Domy mají nosné sloupy o tloušťce asi 40 palců a přirozené větrací šachty pro ventilaci. V podzemí Coober Bedy však není žádná kanalizace, takže kuchyně a koupelny jsou vždy umístěny nad zemí, v podstatě přední místnosti domu, kde leží vykopaný vchod.
Bohatství pod postelí?
Pozitivní je, že pokud náhodou potřebujete přístavbu domu, třeba když čekáte nového člena rodiny, stačí začít hrabat. A pokaždé, když v Coober Bedy rýpnete do země, existuje šance, že narazíte na bohatství. Třeba v místním motelu, když před otevřením kopali pokoje, našli opál v hodnotě 360 000 dolarů. Místní tvrdí, že když si rozhodnete navrtat si do stěny třeba jen díry jako držáky na víno, je možné, že odhalíte tolik opálu, že si budete moci dopřát vína, co hrdlo ráčí.
Na golf s humorem
O obyvatelích Coober Pedy se říká, že sice nemají vodu, zato smysl pro humor. Mají tu třeba nadzemní golfové hřiště bez trávy. Hrát se chodí po setmění a golfisté s sebou jako odpaliště vlastní malé kousky greenu. Jak už to v životě bývá, při návštěvě Coober Pedy to platí dvojnásob, že není dobré soudit podle vnějšku, záleží na vnitřních hodnotách.