Housenice čínská miluje vysoké nadmořské výšky. Proto se za ní sběrači musejí vydat v Nepálu či Tibetu do výšin přesahující 3 000 metrů nad mořem.
Jarca günbu
Sběr housenice čínské (Ophiocordyceps sinensis), v místním nářečí zvané, jarca günbu, se stal ekonomicky atraktivním poté, co se v rámci čínské medicíny začala používat na zvýšení potence a dlouhověkosti. Obojí představuje svatý grál, k nimž se upíná část bohaté čínské mužské populace. Český název housenice odkazuje na vzdálenou podobnost s housenkami.
Původně se jednalo o extrémně vzácnou surovinu určenou jenom pro ty nejvýše postavené u čínského císařského dvora, ale později se začaly objevovat i housenicové pěstírny. Vzhledem k ekologickým nárokům, nezapomínejme, že roste ve vysokých nadmořských výškách, vyžaduje pěstování teploty nižší než 21 stupňů Caelsia. V posledních desetiletích jsou v Číně nesmírně populární léčebné a zdravotnické produkty pocházející z tzv. cordycepsu v různých formách, jako jsou kapsle, perorální tekutiny a nápoje.
Ohrožený parazit
V Červené knize ohrožených druhů Světového svazu ochrany přírody, je housenice vedená v kategorii ohrožených. V praxi to znamená, že jí zdaleka nehrozí vyhynutí, nicméně nadměrný sběr může zásadně poškodit lokální populace. Areál rozšíření je naštěstí poměrně velký. „Houba se přirozeně vyskytuje na Tibetské náhorní plošině a v sousedních oblastech, včetně Číny, Nepálu, Tibetu a Indie,“ od části Číny a Indie až po himalájské státy jako je Sikkim,“ udávají autoři studie uveřejněné na serveru Zookeys. Zajímavé na životním cyklu houby je, že parazituje na larvách můr, zejména rodu Thitarodes , které po smrti vypadají jako mumifikované. Právě to mohlo vést k myšlenkám na to, že podporuje dlouhověkost.
Měkké zlato
Z pohledu západní medicíny skutečně obsahuje látky prodlužující život. Například protirakovinný nukleosid adenosin a cordycepin či jaterní funkce podporující kyselinu cordycepsovou. Jeho zdravotní účinky ve spojením s mýty udělalo z housenice velice drahou komoditu. „Extrémně vysoká cena, přibližně 20 000 až 40 000 USD za kg, vedla k tomu, že je v Číně považována za "měkké zlato", píší autoři odborného materiálu, jež vydal Journal of Traditional and Complementary medicine. Je třeba dodat, že oněch 40 000 dolarů za kilo je cena na mezinárodním trhu. „V posledních letech je houba považováno za himálajskou viagru, což způsobilo, že cena jednoho kusu dosáhla 6,77 USD. Sběratelé musí například za nejkvalitnější materiál (na domácím trhu v Bhútánu) zaplatit až 12 500 USD za 1 kg. V letech 2008-2009 se cena surové drogy C. sinensis pohybovala kolem 13 000 USD za 1 kg., dodávají autoři studie.
Už od středověku lidé hledají zázračnou medicínu prodlužující život nejlépe až k nesmrtelnosti, a muži chtějí posílit a prodloužit šanci na dalšího potomka nebo uspokojení milenky. Od obojího se odvíjejí jak pokusy šarlatánů s potravinovými doplňky nebo lov ohrožených druhů pro potřeby čínské medicíny. Na rozdíl od tygřích kostí nebo nosorožčích rohů housenice obsahuje biologicky aktivní látky.
Zdroje: IUNC, Zookeys, Journal of Traditional and Complementary medicine