Původně jen ostnatý drát

Mexicko-americká hranice byla v minulosti poměrně snadno průchozí, první bariéru vytvořily USA až mezi lety 1909 a 1911. Tehdejší ostnatý drát byl spíše symbolickou zábranou, ovšem po první světové válce začaly mít USA obavy ze špionáže a uvědomily si rostoucí problém s pašováním. V roce 1929 byl na hranici postavený necelé dva metry vysoký řetězový plot.

Drogy!!!

Špionáž už má dnes mnohem vyspělejší metody, nicméně otázka pašování zůstala, nárůst dopravovaných tvrdých drog přes mexickou hranici stále stoupá. „Záchyty fentanylu ve fiskálním roce 2023 v celkové výši 27 000 liber překonaly záchyty fentanylu z předchozích tří let,“ udává Immigration forum. Texas nabízí obrovskou spoustu turistických lákadel, ale pokud máte jen trochu dobrodružnou povahu a legální důvod k pobytu, stojí za to alespoň kousek přísně hlídané hranice vidět.

Možná vám nad hlavou přeletí hlídkující dron. Agenti americké pohraniční stráže totiž mají k dispozici nejrůznější špičkové monitorovací vybavení, od kamer se snímači pohybu přes drony až po upoutané balóny, které létají vysoko nad hranicí a poskytují 360stupňový pohled na hranici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Strach z migrace

Kdo někdy viděl dlouhé kolony aut na hraničním přechodu v Tijuaně, ten ví, že hladký průjezd, jako je třeba v EU tady nehrozí. Americká pohraniční stráž sice udává „čekací doby“, ale pokud se dostanete do hledáčku pohraničníků, zdržení se může dost protáhnout. Američané mají strach z migrace, který je navíc podporován z nejvyšších politických kruhů. Bývalý prezident Trump natvrdo migrací strašil a mohl se zaštítit čísly. „Například v červenci 2022 údaje Celní a pohraniční stráže USA uvádějí 4 000 setkání mexických rodin na hranicích. O rok později se toto číslo více než zčtyřnásobilo a dosáhlo téměř 22 000,“ ukazuje redaktorka Catherie E. Shoichet konkrétní příklad v CNN.

Podívejte se sami, co se na této hranici děje.

Zdroj: Youtube

Přehrazená Rio Grande

Z 3 145 km dlouhé hranice tvoří řeka Rio Grande plných 2 020 km. V Texasu, které bylo původně mexickým územím se snaží zabránit ilegální migraci tak, že středem řeky, tedy v místech hranice, je umístěna barevná plovoucí bariéra zabraňující překonání vodního toku. „Připustil, že existují způsoby, jak překonat plovoucí bariéru, ale k tomu je zapotřebí velké úsilí specializované dovednosti a vybavení,“ řekl CNN plukovník Steven McCraw z texaského ministerstva veřejné bezpečnosti (Texas Department of Public Safety). „Nechceme, aby se někdo zranil. Ve skutečnosti chceme zabránit tomu, aby se lidé zranili, zabránit tomu, aby se lidé utopili, a to je proaktivní způsob,“ vysvětloval odstrašující funkci bariéry McCraw. Zjednodušeně řečeno, prchající rodiny nemají šanci s dětmi bariéru překonat, takže to ani nezkusí. Nebo alespoň ne tudy. Takové je hlavní poselství vycházející z toho, že se stovky lidí při pokusu o překonání řeky utopilo

Mexický Texas

Spojeným státům připadl Texas v roce 1848 po americko-mexické válce o Texas. Ten byl původně mexickým územím a poté, co se v roce 1836 pokusil získat nezávislost, jej Mexiko považovalo za vzbouřeneckou kolonii. Smlouva Guadalupe-Hidalgo válku ukončila a Mexiko se vzdalo 55 % svých severních území ve prospěch Spojených států, a to včetně nároků na Texas. Smlouva změnila hranice mezi USA a Mexikem a stanovila rozdělení obou zemí tak, jak je známe dnes. V roce 1849 mexicko-americká hraniční komise, která měla za úkol vyměřit a vyznačit hranice mezi oběma zeměmi. Stanovila hranici od Tichého oceánu po soutok řek Gila a Colorado v dnešním Novém Mexiku a Arizoně.

Zdroje: CNN, Immigration forum, bwt.cbp.gov, npr.org