Rozhodčí mezi pasy

Britská poradenská společnost Henley and Partners přišla před devatenácti lety s nápadem hodnotit sílu cestovních pasů. Ve spolupráci s International Air Transport Association (IATA), která jí poskytuje informace do analýz, vytvořila Henleyův index cestovních pasů, na jehož základě vznikl tento globální žebříček. Do hodnocení bylo celkem zapojeno 199 národních cestovních dokladů a 227 destinací. Všeobecně platí, čím silnější pas máte, tím méně víz potřebujete. V roce 2006 bylo průměrným číslem destinací bez nutnosti víza 58, od té doby se toto číslo téměř zdvojnásobilo a dnes se průměrně silný cestovní pas může pyšnit 111 visa-free destinacemi.

Rozdíly jsou velké, Evropa dominuje

V prvním čtvrtletí letošního roku se s neuvěřitelnými 194 visa-free destinacemi na prvním místě opět umístilo Japonsko a Singapur, ale také přibyly hned čtyři evropské země, a to Francie, Německo, Itálie a Španělsko. Konečně se tak po pěti letech vyrovnaly dominujícím asijským zemím. Kromě Japonska a Singapuru se z Asie dostala vysoko i Jižní Korea, a to hned na druhou příčku se 193. destinacemi, tuto pozici sdílí také s Finskem a Švédskem.

Od roku 2014 jsou největšími skokany Spojené arabské emiráty, jimž během posledních deseti let přibylo 44 visa-free destinací. Z 55. příčky se tedy vyšplhaly na úžasnou 11. hned za Island, která je desátý. Největším propadlíkem se stala Venezuela, za poslední dekádu přišla o 21 možností vycestovat visa-free, a z 25. příčky tak spadla na 46. Nejhůře si vede Afghánistán, je na 104. příčce s pouhými 28 volnými destinacemi. V těsném závěsu ho následuje Sýrie s pouhými 29 zeměmi. Nejslabším evropským pasem je pak kosovský. Kosovo získalo jen 74 visa-free zelených a skončilo tak na 68. příčce. Vede si podstatně lépe než Afghánistán, ale na průměr stále nedosáhne, stejně tak Bělorusko s 81 destinacemi. 

USA dostaly na frak 

Česká republika si vede v tomto žebříčku velmi dobře. Naše pasy si vysloužily šestou příčku společně s Austrálií, Novým Zélandem a Polskem a můžeme vycestovat do 189 visa-free destinací. Austrálie a Nový Zéland jsou tak čtvrtou a pátou neevropskou zemí v žebříčku. Za námi zaostávají dokonce i státy jako USA a Kanada, i když pouze o jednu zemi. Slovensko v trojici se Slovinskem a Lotyšskem pak obsadilo devátou příčku. Pokud tedy vlastníte slovenský pas, bez víza můžete vycestovat do 186. destinací.

Zdroj: www.henleyglobal.com

Žebříček 10. nejsilnějších pasů k 10. 1. 2024:

Francie, Německo, Itálie, Singapur, Japonsko, Španělsko (194)
Finsko, Jižní Korea, Švédsko, (193)
Rakousko, Dánsko, Irsko, Nizozemí (192)
Belgie, Lucembursko, Norsko, Portugalsko, Velká Británie (191)
Řecko, Malta, Švýcarsko (190)
Česká republika, Austrálie, Nový Zéland, Polsko (189)
Kanada, USA, Maďarsko (188)
Estonsko, Litva (187)
Lotyšsko, Slovensko, Slovinsko (186)
Island (185)