O japonských samurajích zřejmě existuje mnohem víc mýtů než o evropských rytířích, byť by se vzdáleně k sobě dali historicky přirovnat. Samuraj byl válečník a aristokrat. Sloužil svému pánovi a ve filmech je zpodobňován jako výkvět všech ctností. Odvahy, bojového umění, spravedlnosti i loajality. Jenže byli i loupeživí samurajové stejně tak, jako u nás byli loupeživí rytíři.

Bezejmenný Yasuke

Černoch, jehož rodné jméno neznáme, přijel do Japonska v roce 1579 ve službách (někde se píše jako otrok nebo sloužící) italského jezuitského misionáře Alessandra Valignana, který chtěl navštívil jednoho z nejmocnější mužů Japonska Odu Nobunagyho. Audience byla udělena, neboť vládce chtěl na vlastní oči vidět muže černé pleti, o kterém jen slyšel. Muž, jenž se později stal černošským samurajem dostal své japonské jméno Yasuke od svého pozdějšího japonského pána Ody Nobunagy, kterému sloužil až do jeho smrti.

Ovšem nejprve musel důkladnou koupelí prokázat, že jeho kůži nedává tmavou barvu černý inkoust. Později se stal jeho oblíbencem, a dokonce prý mohl se svým pánem stolovat, což se v 16. století v Japonsku považovalo za skutečnou poctu. „Yasuke překonal geografické, kulturní a jazykové bariéry, aby vytvořil – ať už z nutnosti nebo záměru – nový život v cizí zemi,“ říká Natalia Doan, historička z Oxfordské univerzity v Smithsonian Magazine.

Nobunaga Oda

Nobunaga Oda byl prvním z řady tří tzv. sjednotitelů Japonska (dalšími dvěma byli jeho bezprostřední nástupce Hidejoši Tojotomi a dovršitel procesu sjednocení Iejasu Tokugawa). Byl synem Nobuhideho Ody, nepříliš významného válečníka s malými pozemky v provincii Owari. Nobunaga žil v neustálých válečných výbojích a předtím, než předčasně zemřel v roce 1582, si podrobil téměř celé Japonsko. Se zavedením palných zbraní v Japonsku si oblíbil ruční arkebuzu zvanou podle stejnojmenného ostrova Tagenašima. Zemřel na následky rituální sebevraždy – seppuky. Zdroj: Encylopedia Britannica

Není jisté dokonce ani odkud pocházel, podle historických záznamů mohl pocházet z Mauretánie, Mosambiku, Nigérie nebo Etiopie. Možná mohl být muslimem, nicméně literární odkazy o jeho životě jsou velmi zlomkovité a zejména o mládí neúplné.

Síla deseti mužů

Běžní Japonci se prý domnívali, že černoch má sílu za deset mužů, což mohlo být mimo jiné dáno tím, že oproti nim byl Yasuko urostlý a mohutný. Podle některých zdrojů měřil více než 6 stop, což v přepočtu na centimetry dává více než 183 cm. Zároveň původně neměl, coby sluha misionáře, nosit zbraň. Musel se tedy umět v případě potřeby ubránit rukama. Což naznačuje nejen, že to uměl, ale i to, že měl sílu. Není proto náhoda, že později sloužil v japonských službách jako válečník a osobní ochranka. Nakonec se z něj stal symbol a později dokonce filmový hrdina.

Související články