Rozdíl mezi mícháním a protřepáním

Na první pohled to vypadá, že jde o totéž, v obou případech se jedná o smíchání různých tekutin. V případě koktejlu Martini, který měl agent 007 v oblibě, se jedná o gin a suchý vermut. Rozdíl mezi promícháním a protřepáním je mimo jiné ve vizuálním dojmu výsledného koktejlu. Protřepáním se nápoj zakalí a ztratí jiskrnou čirost. Důvodem jsou šupinky ledu oddělující se z ledových kostek během třepání v shakeru. Zároveň díky rozbitému ledu dochází k trochu jiné rychlosti chlazení. V případě promíchání k poškození ledových kostek nedojde.

Zdroj: Youtube

Vesper

Vraťme se ale zpět k Bondovi a jeho návodu: „Suché martini. V hluboké sklence na šampaňské. Tři díly ginu, jedna vodky, půl dílu Kina Lillet. Velmi dobře to protřepte a podávejte s dlouhým tenkým proužkem citronové kůry.“ Pokud jste velký fanda hlavního hrdiny a chcete si drink namíchat přesně podle Bondova návodu, máte problém. Kina Lillet už se nevyrábí. To ale neznamená, že se nedá nahradit jiným z vermutů. „Vesper je fascinující koktejl. Ve srovnání s ginem martini má lehce nasládlou, hořkou chuť, k níž přispěl Lillet, zatímco vodka krotí rostlinné látky ginu. Je to nápoj, který ocení jak pijáci ginu, tak vodky,“ vyznává se z lásky k tomuto nápoji server The Spruce Eats.

Zdroj: Youtube

Recept Vesper se sice přisuzuje Bondovi, ale ve skutečnosti je autorem Ian Flemming, který jej vložil Bondovi do úst. Došlo k tomu roku 1953 v knize Casino Royal (zfilmováno roku 2006). Suché Martini se totiž podává s olivou a neobsahuje gin, Vesper s citrusovou kůrou. Fleming údajně uvažoval o tom, že si koktejl nechá patentovat. Jméno koktejl získal po agentce Vesper Lyndové, která má ve filmu klasickou úlohu. Stane se Bondovou milenkou. Zatímco ona zemře, koktejl s jejím jménem žije dál.

Giny z doby, jak je znal Flamming se v čase posunuly, a jak v pestrosti nabídek, tak v síle i odstínech chutí. Totéž platí o vodkách, někdo preferuje ruskou nebo finskou klasiku, jiný dává přednost polské značce. Dokonce i Američané si vyrábějí vlastní vodky.

Zdroje: Hospodářské noviny, The Spruce Eats, Marcinko R.: Profesionální válečník, Lidovky.cz

Jaký gin do Martini

James Bond chtěl gin, ale nespecifikoval jaký. Přitom jsou mezi nimi obrovské rozdíly, což má vliv na celkový chuťový profil jeho oblíbeného koktejlu. Jinak chutná britský Beefeater a jinak Bombay. Mimochodem druhý jmenovaný se taky dostal do akčních knih. Ve svých dílech ho často zmiňuje Richard Marcinko, jež proslul nejprve jako bojovník a velitel amerických speciálních sil SEAL, a později jako autor série knih Profesionální válečník, který u ginu Bombay relaxoval.