Je vám nepříjemně při teplotách nad 30 °C? Co teprve kolem 30 000 °C! Víc než sluneční povrch je rozpálený totiž výboj blesku, není se co divit, že spálí na co přijde.
Ruka osudu
Na zemi každý rok dopadnou přibližně 3 miliardy blesků. Nabité jsou až miliardou voltů, a jsou připravené spálit vše, co jim vejde do cesty. Včetně lidského těla. V 10 % úderů způsobí elektrický výboj fatální poranění jako zástavu srdce, popáleniny nebo smrtelný pád. Co se ovšem s člověkem stane, když přežije?
Zdá se, že ani odborníci se neshodnou, zda je lepší za bouřky na otevřeném prostranství pohybovat se směrem k úkrytu nebo se přikrčit a zmenšit svou plochu. Nicméně i tak ve videu máte bouřky i blesky shrnuty ukázkově!
Přestože máme k dispozici obrovské množsví záznamů a lékařských zápisů sledujících člověka po zásahu bleskem, důsledky jsou stále nejasné. Jsou případy, kdy blesk člověku neudělal prakticky nic, ale i takové, kdy lámal kosti, pálil části těla, působil ztrátu paměti nebo vyvolal depresi vedoucí k sebevraždě. To byl případ i Američana Roye C. Sullivana, kterého mezi lety 1942 a 1977 trefil blesk hned 7 krát a nic vážného se mu nestalo. Následky jej však doběhly v roce 1983, kdy zemřel vlastní rukou.
Zdá se, že přežít blesk je jako měnit osud v populárních filmech, nakonec vás vždycky dožene. Dle záznamů přeživších si každý ze setkání s matkou přírodou nese nějaké handikepy. Kromě ztráty zraku a sluchu jsou to právě i psychické potíže, bolesti hlavy, slabost, bolesti v různých částech těla, tinitus, a dokonce i psychické záchvaty. Rozhodně by se zranění nemělo podceňovat a bez ohledu na to, jak malou vypálenou mapu blesku máte na kůži, k doktorovi byste zamířit měli vždycky.
Zajímavosti
- Přibližně třetina obětí úderu blesku jsou muži. Nikdo netuší, proč tomu tak je, ale ve všech statistikách spojených s blesky vedou muži a to výrazně.
- V bezpečí nejste ani pokud slyšíte pouze hrom. Vědci zjistili, že již v pouhém dosahu zvuku je možné být postižen elektrickým výbojem blesku.
- Pokud stále ještě věříte, že byste při bouřce nikdy neměli utíkat, vymazejte si to konečně z hlavy. Pokud se vám podaří během na krátkou vzdálenost omezit pobyt za bouřky venku, rozhodně se to vyplatí.
- Ačkoli to není standardní praxe. Blesk vás může zasáhnout i v budově. Proto během bouřky stůjte v dostatečné vzdálenosti od oken, elektrospotřebičů a dalších rizikových míst.
- Blesk může zasáhnout i více lidí naráz. Tento hromadný zásah je častým úhynem dobytka.
- Pokud po zásahu bleskem ve vaší přítomnosti oběť zkolabuje, okamžitě jí přispěchejte na pomoc. Nemusíte se bát pozůstalé elektřiny, člověk ji totiž v sobě neukládá.
Není úder jako úder
Když lidské tělo zasáhne blesk, přijatá energie se vždy snaží uzemnit, a tělem hledá cestu nejmenšího odporu právě k vodivé zemině. Při hledání své cestičky proud většinou razí přes cévy, svaly a nervy, které kladou nejnižší odpor, proto je mnoho poraněních právě v těchto soustavách. Kostmi prostupuje proud jen málokdy, ale pokud se tak stane, přehřátí kosterních buněk může vést až k amputaci končetiny. U šoků vyvolaných elektrickou energií v lidské spotřebě často dochází k poškození vnitřních orgánů (ledvin, játra...), elektřina přivedena bleskem, oproti tomu většinou ale zasahuje hlavu, krk a ramena. Některá zranění či poškození těla se mohou projevit několik let po zásahu.
Oproti lidským představám více než 90 % obětí není zasaženo přímo bleskem, ale nezkrotná energie se jim do těla dostane přes předmět, vodu, půdu nebo malým bočním výbojem. Proto byste se v bouři kromě vysokých stromů rozhodně měli vyhýbat taky kovovým předmětům a vodě. Důvod je prostý, snadno vedou elektrický proud. Například ohradník může výboj vést až několik kilometrů. Nejnejbezpečnějšími a taky velice vzácnými jsou údery bleskem pozitivně nabitým, který tvoří méně než 5 % všech blesků.
Jejich síla při vrcholu úderu dosahuje větší síly. Pokud je člověk zasažen tímto obráceným úderem, tak zpravidla přichází smrt stejně. Profesor Ryan Blumenthal, hlavní odborník na soudní patologii na Pretorijské univerzitě, uvádí, že méně než 5 % obětí je zasaženo samotným bleskem. Profesor Blumenthal dále uvádí: „Přímý zásah bleskem je pravděpodobně jednou z nejrychlejších smrtí, oběť je zasažena miliony ampérů a miliardou voltů. Oběť to nevidí, neslyší a ani necítí.“