Území o rozloze 336 metrů čtverečních na řeckém poloostrově Chalkidiki je považováno za mnišskou republiku s autonomním statusem a přístupnou pouze po moři. Po staletí zde žijí pravoslavní bratři podle svých vlastních přísných pravidel. Jejich dvacet klášterů se působivě tyčí na útesech a jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Proč bez žen?

Zákon nazvaný Avaton, jenž ženám zapovídá vstup na poloostrov, vstoupil v platnost již v roce 1045. Dokonce i lodě plující podél pobřeží musí udržovat vzdálenost minimálně 500 metrů od břehů, pokud mají na palubě ženy. Paradoxně to mniši odůvodňují tím, že Athos je zasvěcen uctívání Panny Marie. Ta tudy údajně náhodou projížděla při cestě na Kypr a podle legendy se jí Athos zalíbil natolik, že jí Bůh horu a mys věnoval.

Jeden z místních mnichů, otec Mitrophan, k tomu v roce 1986 v knize „Athos Impressions“ napsal následující: „Athoné odpírají ženám přístup na Svatou horu, protože ženy skutečně milují. Všechny ženy jsou na hoře Athos nepřítomny, a přesto jsou přítomny skrze Blahoslavenou Matku Marii.“ Z poměrně nejasného důvodu zákaz platí i pro samice zvířat. Na svém území tolerují mniši pouze jeden druh samic: kočky. Ty mají odhánět myši a hady. Zda se výjimka vztahuje i na slepice, je sporné.

A přesto je tam vplížily…

Žádný zákon ovšem nemůže zadržet pokolení žen od vstupu na zakázané území.
Příkladem je například Helena, manželka srbského vládce Štefana Uroše IV. Dušana ze 14. století: Podle legendy ji chtěl ochránit před morem, a proto ji v roce 1345 přivedl k mnichům na Athos. Aby nebyl porušen zákon, nikdy prý na svatou zemi nešlápla – vždy ji jen nosili na nosítkách.

Naopak francouzská spisovatelka Maryse Choisy v roce 1931 na Athos pronikla cíleně převlečená za námořníka a o svém dobrodružství napsala knihu „Měsíc mezi muži“. Když v roce 1953 pronikla na Athos americká učitelka Cora Miller, informoval časopis Time o řecké Miss Europe Aliki Diplarakou, která se na Athos dostala v roce 1929 v mužském převleku, což byl v té době skandál...

V roce 1989 se do těchto míst podle médií zatoulala německá turistka a v roce 2008 vyvolalo rozruch šest řeckých žen, když za asistence televizních kamer překročily hranici na Athos, aby protestovaly proti zákazu vstupu.

Návštěva Panny Marie?


Zrnitá fotografie z archivu Kláštera St. Panteleimona byla zveřejněna až v roce 1997 a podle mnichů dokazuje zázrak. Vzniknout měla 21. srpna 1903 v předvečer devíti dnů Panny Marie, kdy byly rozdávány milodary nejchudším z mnichů. Jelikož to měla být almužna poslední, protože kláštěr musel šetřit, rozhodl se bratr Gabriel zachytit pamětní scénu svým fotoaparátem. Když se mu podle pověsti mezi mnichy náhle zvejvila žena oděná v černém, nezaváhal a vyfotil jí. Mniši byli přesvědčeni, že to byla samotná Panna Maria, která chtěla ukázat svůj zármutek nad tím, že chtějí přestat s milodary a proto také dovolila Gabrielovi, aby ji vyfotografoval. A rozhodli se ve kadoročním rozdávání pokračovat.

Změně zákonů se mniši brání

Privilegia mužských mnichů se nelíbí nejen ženám, ale i mnoha politikům a církevním představitelům. Podle řeckých médií se v roce 2014 odvážila v tomto směru vykročit i Světová rada církví. Mnišská republika se však doposud úspěšně brání, dovolává se své tradiční staleté samosprávy. Ta byla projednávána a stvrzena v roce 1981 ve smlouvách o přistoupení Řecka k tehdejšímu Evropskému společenství.

Ani muži nemají snadný vstup

Ale ani libovolný muž nemůže na Athos vstoupit jen tak. Mužští návštěvníci mohou na Svaté půdě pobývat za určitých podmínek, a to i když nesdílí pravoslavnou víru. Ve stejnou dobu jich ale na Athosu může být maximálně deset a musí si předem obstarat povolení k pobytu. Vzhledem k tomu, že mniši jsou povinni být pohostinní, přijímají hosty zdarma.

Athoné odpírají ženám přístup na Svatou horu, protože ženy skutečně milují. Všechny ženy jsou na hoře Athos nepřítomny, a přesto jsou přítomny skrze Blahoslavenou Matku Marii.

Otec Mitropha, Athos Impressions

Každý návštěvník se však může ubytovat maximálně na tři dny. Ovšem mohou svůj pobyt zopakovat, jako například ruský prezident Vladimir Putin, který Athos podle Frankfurter Allgemeine Zeitung navštívil několikrát, naposledy v roce 2016. Není známo, zda se na něj vztahovala stejná pravidla jako na běžné návštěvníky. Ti nesmějí při společném jídle mluvit a musí se účastnit bohoslužeb, a to i těch v brzkých ranních hodinách.

Podívejte se na Athos na vlastní oči.

Zdroj: Youtube

Jiný kalendář i čas

Kromě zákazu vstupu ženám má Athos i další zvláštnosti. Na rozdíl od řecké vlasti zde platí jiný kalendář. Mniši dodnes ignorují gregoriánský kalendář, který byl ve velké části Evropy zaveden v 16. století. Používají juliánský kalendář, stejně jako některé pravoslavné církve po celém světě a jejich svět je tak o 13 dní pozadu. I jejich hodiny běží podle byzantského kalendáře: dny začínají západem slunce, a ne půlnocí. Kromě toho vydává Athos vlastní poštovní známky a má vlastní poznávací značky, i když zde žije jen málo obyvatel, asfaltové cesty jsou výjimkou a vozidel zde jezdí jen hrstka.

Text: Pavla Růžičková

Související články