Již v roce 1988 narazili potápěči u pobřeží Bulaly na antický vrak řecké lodi z 5. století př. n. l., která později dostala jméno Gela II. Antické vraky lodí nejsou ve Středomoří ničím neobvyklým, ale další zkoumání archeologického nálezu přineslo vědcům senzační nález: 86 prutů záhadného kovu jménem orichalkum.

Vzácný kov z Atlantidy?

Pro vědu je to již dlouho fascinující téma, jak uvádí Archeology News. Název orichalkum je odvozen z řeckého výrazu „oreikhalkos“ označující horskou měď. Podle antických zdrojů, včetně Platóna, byl orichalkum mimořádně cenný kov, který zdobil stěny chrámů v bájném městě Atlantidě a propůjčoval jim výraznou červenou záři.

Kde se vzal vzácný a cenný kov?

Zdroj: Youtube

Ambiciózní projekt má odhalit tajemství

Moderní analýza ingotů z vraku Gela II odhalila, že orichalkum je pravděpodobně slitina obsahující 75 až 80 procent mědi a 14 až 20 procent zinku, se stopami niklu, olova a železa. Nyní vědci zahajují ambiciózní projekt, jehož cílem je dále prozkoumat vrak a jeho tajemství. Nedávný příspěvek Dozorčí úřad pro kulturní a environmentální dědictví moře regionu Sicílie na Facebooku uvádí: „V současné době probíhají záchranné práce na vyzvednutí vraku zvaného Gela II, objeveného v roce 1995 na mořském dně okresu Bulala v Gele.“ Očekává se, že projekt obnovy vraku bude dokončen do 270 dnů. Zpočátku se zaměří na vyzvednutí dřeva z lodi, což je projekt, který byl oficiálně oznámen regionem Sicílie již v červenci.

Vše bude k vidění

Francesco Paolo Scarpinato, regionální radní pro kulturní dědictví a sicilskou identitu, v tiskové zprávě zdůraznil obrovský význam tohoto nálezu pro region Gela: „Tento nález slibuje obohacení kulturního a turistického dědictví regionu.“ Návštěvníci tak mohou doufat, že si brzy budou moci prohlédnout vrak zblízka.  Mnoho z artefaktů z lodě, včetně korintských přileb a cenných ingotů orichalka, již lze obdivovat v Archeologickém muzeu v Gele. Tento významný nález a probíhající záchranné práce nejen oživují kus dávné historie, ale také otevírají novou kapitolu ve výzkumu legend a mýtů naší minulosti.

Bájná Atlantida

Možná existence bájné Atlantidy zaměstnává vědce a historiky již více než 2000 let. Řecký filozof Platón popsal námořní velmoc Atlantidu asi před 2400 lety. Obyvatelé Atlantidy prý zahynuli kolem roku 9600 př. n. l. po prohrané bitvě s Athénami při přírodní katastrofě.  Podle Platónových popisů se město skládalo ze tří prstenců oddělených vodou a nacházelo se poblíž „cesty Gibraltaru“. Atlanťané prý dobyli velké části Evropy a Afriky, ale ne Athény. Touha po moci vedla k jejich potrestání zemětřesením a tsunami.

Zůstává stále záhadou

Možná místa, kde se nacházela Atlantida vědci zkoumají i dnes. Někteří se domnívají, že jako předloha pro Platóna mohl sloužit řecký ostrov Santorini, jelikož byl před 3500 lety kulatý s jedním otvorem do moře. Jiní považují za místo původu Atlantidy Maltu nebo dokonce části Sardinie. Navzdory četným objevům žádná z dosud nalezených ruin plně neodpovídala Platónovu popisu. A tak stále zůstává nejisté, zda Atlantida byla skutečná, nebo jen filozofický konstrukt.